Adam Laboga

Adam Laboga

Adam Laboga (ur. 25 maja 1952 we Wrocławiu, zm. 3 listopada 2018) był polskim konstruktor, elektronikiem oraz przedsiębiorcą, który założył firmę produkującą m.in. wzmacniacze elektroakustyczne marki Laboga.

Życiorys

Ukończył Technikum Radiowo-Telewizyjne w Czernicy, koło Wrocławia. Już w wieku 15 lat zaczął próbować swoich sił w grze na gitarze. Jego przygoda z branżą muzyczną rozpoczęła się w 1968 roku, kiedy to, będąc członkiem szkolnego zespołu bigbitowego, zaczął konstruować pierwsze wzmacniacze gitarowe do własnych potrzeb. Grał wtedy na gitarze stworzonej przez swojego sąsiada, lutnika Stefana Białasa, oraz na wzmacniaczu, który sam zbudował. Uczył się pod okiem Marek Walla, z którym w latach 70. XX wieku przez kilka lat pracował w firmie Horn-Wall, której współtwórcą był Wojciech Hornowicz. Największym zleceniem tej firmy było wykonanie sprzętu nagłaśniającego dla Czesława Niemena na XI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, w skład którego wchodził 24-kanałowy mikser oraz 150-watowe kolumny głośnikowe, które kilka lat później dokończył Wall.

W 1973 roku Laboga, działając pod nazwą swojej pierwszej, nieoficjalnej manufaktury Diamondsound, zrealizował swoje pierwsze istotne zlecenie, wykonując 100-watowy wzmacniacz lampowy na zamówienie Achima Rzychonia, basisty zespołu Niebiesko-Czarni. Od 1974 roku pełnił rolę elektroakustyka w zespole muzycznym Hokus, a później także w zespołach: Homo Homini, Niebiesko-Czarni oraz Roma. Działał również jako akustyk w Estradzie Poznańskiej i PSJ. W 1983 roku zarejestrował swoją pierwszą działalność gospodarczą pod nazwą Labsound, która zdobyła uznanie wśród wielu muzyków korzystających z jej usług. W 1990 roku, za namową Jana Błędowskiego, skrzypka zespołu Krzak, zmienił nazwę firmy na Laboga, od tego momentu sygnując swoje produkty własnym nazwiskiem. Przedsiębiorstwo założone przez Adama Labogę zyskało międzynarodowe uznanie i było wielokrotnie nagradzane, a z jego wzmacniaczy korzystało wielu polskich i zagranicznych muzyków rockowych, hardrockowych oraz heavymetalowych. Wśród artystów grających na wzmacniaczach Labogi znaleźli się m.in.: Adam Darski, Piotr Wiwczarek, Erik Rutan, Jan Borysewicz, Tomasz Lipnicki, Lech Janerka, Wacław Kiełtyka, Robert Friedrich, Jerzy Styczyński, Philip Campbell, Andrzej Nowak, Wojciech Waglewski, Raz, Dwa, Trzy, Sebastian Riedel, Wojciech Pilichowski.

W 2008 roku powstał film dokumentalny poświęcony jemu i jego firmie, zatytułowany Laboga – piecyki z Wrocławia.

Adam Laboga zmarł 3 listopada 2018 roku po długiej chorobie.

Przypisy

Bibliografia

Bogusław Klimsa: Rock we Wrocławiu 1959–2000. Wrocław: Wydawnictwo c2, 2016, s. 207-209. ISBN 978-83-63037-19-2.

Linki zewnętrzne

Film dokumentalny pt. „Laboga – piecyki z Wrocławia”