Adam Krechowiecki herbu Sas (pseudonimy: Adam Bukatko, Wratysław Daniłowicz, Marian Bukatko, Kazimierz Pręcki, A.K., K., Adam Sas); urodził się 6 stycznia 1850 roku w Bieleżyńcach na Wołyniu, zmarł 13 czerwca 1919 roku we Lwowie) – był polskim pisarzem, krytykiem, dramaturgiem, redaktorem oraz członkiem Towarzystwa Historycznego we Lwowie.
Życiorys
Urodził się w Leszczynowie lub w Bieleżyńcach na Wołyniu. Pochodził z rodziny ziemiańskiej Krechowieckich herbu Sas. Był synem Jana (1805-1885) oraz Seweryny z Radwan Przygodzkich, a także młodszym bratem Antoniego Krechowieckiego, znanego jako Dr A. Sas (1838-1898), który osiedlił się we Lwowie po powstaniu styczniowym. W jego domu gościli pisarze, tacy jak Zaleski, Goszczyński, Rzewuski, Grabowski.
Od 1869 roku studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Kształcił się także na uniwersytecie w Kijowie. Pracował w Namiestnictwie galicyjskim. W latach 1883–1918 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Gazety Lwowskiej”. Wydawał również „Przewodnik Naukowy i Literacki”, miesięczny dodatek do „Gazety Lwowskiej”, koncentrujący się na problematyce naukowej, historycznej i literackiej. W jego gronie współpracowników znajdowali się m.in. Michał Bobrzyński, Ludwik Kubala, Karol Estreicher, Piotr Chmielowski oraz Józef Kallenbach. Od 1901 roku był prezesem Towarzystwa Dziennikarzy Polskich we Lwowie. Był bardzo aktywny w dziedzinie kultury i utrzymywał przyjacielskie relacje z Henrykiem Sienkiewiczem. Znany był ze swoich konserwatywnych poglądów. Pełnił także funkcję radcy dworu przy C.K. Namiestnictwie oraz otrzymał tytuł c. i k. szambelana.
Pisał zarówno powieści historyczne, jak i współczesne. Był autorem rozpraw naukowych poświęconych Kraszewskiemu, Mickiewiczowi i Norwidowi. Zainicjował budowę pomnika Adama Mickiewicza we Lwowie oraz tłumaczył utwory poetów niemieckich.
W 1898 roku otrzymał Order Korony Żelaznej III klasy, którym na początku 1919 roku obdarzył Skarb Państwa II Rzeczypospolitej. Przed 1914 rokiem został także odznaczony austriackim Medalem Jubileuszowym Pamiątkowym dla Cywilnych Funkcjonariuszy oraz Krzyżem Jubileuszowym.
Zmarł i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Twórczość
- Amen
- Fiat Lux! Obraz historyczny z czasów Jadwigi i Jagiełły
- Jeden dzień
- Jestem
- Kres
- Krew królewska
- My: Dramat współczesny w trzech aktach
- Najmłodsi
- O Cyprianie Norwidzie
- Rdza
- Starosta Zygwulski
- Syn królewski
- Szary wilk
- Veto!
- Zygmunt Kaczkowski i jego czasy
- Cykl O tron (Ostatni dynasta, Piast, Sława, Mrok).