Adam Koźmiński

Adam Koźmiński herbu Poraj

Adam Koźmiński herbu Poraj (zm. 1717) był kasztelanem rogozińskim w latach 1710-1717. Wcześniej pełnił funkcję miecznika kaliskiego od 1693 do 1710 roku, a w 1704 roku był podsędkiem wschowskim. W 1698 roku został deputatem na Trybunał Główny Koronny.

W 1696 roku był sędzią kapturowym w sądzie grodzkim kaliskim. W 1697 roku był elektorem Augusta II Mocnego z województwa kaliskiego. Ponownie pełnił rolę sędziego kapturowego ziemstwa i grodu kaliskiego w 1704 roku. W tym samym roku był także posłem z województw poznańskiego i kaliskiego na elekcję oraz deputatem województwa poznańskiego w konfederacji warszawskiej.

Rodzina

Urodził się w rodzinie Jana Koźmińskiego z Koźmina herbu Poraj oraz Marianny Miaskowskiej z Miaskowa herbu Bończa. Był trzykrotnie żonaty: z pierwszą żoną, Katarzyną Wyssogota-Zakrzewską herbu Wyskota, miał córkę Annę, która wyszła za Aleksandra Gorzeńskiego; z drugą żoną, Zofią Anną Mielżyńską herbu Nowina, miał czterech synów: Franciszka Antoniego, Macieja, Ignacego i Michała; z trzecią żoną, Apolinarą Gajewską herbu Ostoja, doczekał się pięciorga dzieci: Ignacego, Barbary, Eleonory, Heleny i Ludwiki.

Przypisy

Bibliografia

Actum in Curia Regia Varsaviensi Sabbato Ante Dominicam Cantate Proximo Anno 1704, s. E.

Herbarz polski, t. XII, Warszawa 1908, s. 125.