Adam Kosiński
Adam Kosiński (łac. Adamo Koszyński) herbu Rawicz (urodzony w XVI wieku, zmarł w 1573 roku) był pisarzem ziemskim drohickim, kasztelanem podlaskim oraz marszałkiem hospodarskim.
Pochodził z mazowiecko-podlaskiej rodziny szlacheckiej, która używała nazwiska z Lisowa. W XV wieku jego ród należał do średniozamożnej szlachty, jednak dzięki umiejętnościom gospodarczym w początkach XVI wieku zyskał znaczny majątek. Jego ojciec, Lenart Kosiński, był dworzaninem królowej Bony i pełnił funkcję podstarościego brańskiego w latach 1533–1539, co znacząco podniosło prestiż rodziny.
W 1555 roku Adam Kosiński został pisarzem ziemskim drohickim, a w latach 1555–1557 pełnił funkcję pisarza grodzkiego mielnickiego. Następnie objął urząd starosty drohickiego. Na sejmie lubelskim w 1569 roku reprezentował część podlaskiej szlachty, która popierała zawarcie unii realnej między Polską a Litwą, a także wcielenie Podlasia do Korony. W 1569 roku, dzięki swojemu wsparciu dla unii polsko-litewskiej, uzyskał urząd kasztelana podlaskiego, zastępując Hrehorego Tryznę, który odmówił złożenia przysięgi na wierność Koronie Polskiej. 2 kwietnia 1569 roku Zygmunt August powierzył mu przechowanie przywileju dotyczącego wcielenia ziemi podlaskiej do Korony, a 1 lipca podpisał oraz opieczętował unię lubelską, uchwaloną na sejmie w Lublinie. W 1573 roku potwierdził elekcję Henryka III Walezego na króla Polski.
Adam Kosiński zwiększył majątek odziedziczony po Lenarcie. Nabył wiele włości, korzystając z zakupów oraz zamian, a także zyskał na handlu zbożem, które spławiano do Gdańska. Jego syn Jan (pisarz ziemski drohicki) w 1580 roku był właścicielem 16 wsi na obszarze ziemi drohickiej: Lisowa, Śledzianowa, Buzisk, Osnówki, Grannego, Kobelian, Leśników, Dziersk, Krzemienia, Klimczyc, Lipna, Busk, Grodziska, Boiarskich, Morklicz, Makark.
Adam Kosiński był żonaty z Anną Irzykowicz, córką Jerzego i Jadwigi Niemirowicz Szczyttówny, wnuczką marszałka hospodarskiego Jana Niemirowicza Szczytta.
Z Anną miał dwoje dzieci:
- Jan, który ożenił się z Anną Pietkiewicz Jodko (w kolejnych małżeństwach z Stanisławem Krasickim, kasztelanem przemyskim, oraz Stanisławem Chlewickim)
- Katarzyna, zamężna I voto za Janem Mikołajem Wodyńskim, II voto za Stanisławem Kryskim (ojcem Feliksa), wojewodą mazowieckim, III voto za Janem Zbigniewem Ossolińskim, wojewodą podlaskim.