Adam Kobayashi to polski lekarz, który specjalizuje się w neurologii.
Życiorys
Jego matką była psycholog Maria Siwiak-Kobayashi, a ojcem slawista Masanari Kobayashi.
W 1999 roku ukończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie następnie podjął studia doktorskie. W 2001 roku związał się z Instytutem Psychiatrii i Neurologii, a 7 grudnia 2006 roku uzyskał stopień doktorski na podstawie pracy pt. Migotanie przedsionków jako czynnik ryzyka udaru mózgu, której promotorką była prof. Anna Członkowska. W tym samym instytucie 28 czerwca 2012 roku uzyskał habilitację. Recenzentami pracy habilitacyjnej, zatytułowanej Leczenie trombolityczne w udarze niedokrwiennym mózgu – aspekty organizacyjne, kliniczne, radiologiczne i perspektywy leczenia trombolitycznego, byli profesorowie: Andrzej Szczudlik, Wojciech Kozubski, Marek Gołębiowski oraz Andrzej Głąbiński. Pracował w II Klinice Neurologii, a w 2018 roku został adiunktem w Instytucie, gdzie pełnił rolę kierownika Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru i Chorób Naczyniowych Mózgu oraz kierownika Samodzielnej Pracowni Badań i Zabiegów Naczyniowych. W latach 2018–2020 był zatrudniony na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Radomiu. Od 2020 roku pracuje na Wydziale Medycznym – Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Odbywał staże w klinikach neurologicznych na Uniwersytecie Edynburskim oraz Kyoto University. Jest członkiem Światowej i Europejskiej Organizacji Udarowej, Komitetu Nauk Neurologicznych Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Klinicznej w Polsce. Pełni także funkcję sekretarza Panelu Naukowego Udaru Mózgu Europejskiej Akademii Neurologii.
W latach 2013–2018 recenzował pięć prac doktorskich i jest współautorem ponad czterdziestu artykułów publikowanych w polskich i międzynarodowych czasopismach medycznych, w tym w The Lancet oraz European Journal of Neurology.
Regularnie występuje w mediach, w tym w prasie, radiu oraz telewizji, jako ekspert w dziedzinie udarów.
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi (2022)
Srebrny Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (2023)