Adam Kłodziński (ur. 1795 w Nikłowicach, zm. 25 kwietnia 1858 w Parchaczu) był polskim prawnikiem, bibliotekarzem, komediopisarzem oraz dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie w latach 1839–1849.
Biografia
Adam Kłodziński przyszedł na świat w Nikłowicach w 1795 roku. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim i był członkiem Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Pełnił rolę nauczyciela domowego dla arystokracji galicyjskiej, współpracując m.in. z Dembińskimi w Nienadowej, Czartoryskimi w Sieniawie oraz Potockimi w Łańcucie i Krzeszowicach. Jako guwerner Alfreda Potockiego, przyszłego premiera Austro-Węgier, podróżował po Europie. W swoim otoczeniu miał znajomości z takimi osobami jak: Ambroży Grabowski, Franciszek Ksawery Prek, Wojciech Stattler oraz Jerzy Samuel Bandtek.
W latach 1839–1849 pełnił funkcję dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, zdobywając zaufanie kuratora Henryka Lubomirskiego. Po zamknięciu drukarni, litografii oraz czytelni przez władze austriackie w 1834 roku, Kłodziński skoncentrował się na niezbędnych pracach budowlanych. W 1846 roku za jego kadencji stworzono alfabetyczny katalog kartkowy oraz wznowiono wydawanie kwartalnika naukowego, w którego łamach publikowali m.in. Wincenty Pol, Karol Szajnocha, Aleksander Fredro oraz Józef Dzierzkowski. W 1847 roku ponownie uruchomiono drukarnię, a rok później czytelnię. Kłodziński przekształcił swoje mieszkanie w literacki salon, gdzie podczas tzw. „wtorków w Ossolineum” gościli literaci, tacy jak Franciszek Ksawery Prek, Kornel Ujejski, Tadeusz Wasilewski i Maurycy Dzieduszycki. W tym czasie Ossolineum odwiedził także Ferenc Liszt.
W archiwach zachowały się utwory komediowe Kłodzińskiego, w tym te napisane dla teatru dworskiego w Łańcucie. Zmarł 25 kwietnia 1858 roku w Parchaczu.
Wybrane publikacje
- 1819 – Pielgrzym z Dobromila. Operetka według powieści Izabeli Czartoryskiej (rękopis)
- 1820 – Kochankowie w kłopotach. Fraszka w 3 aktach napisana dla teatru łańcuckiego (rękopis)
- 1820 – Przyjazd pożądany. Operetka w dwóch aktach (rękopis)
- 1820 – Żyd polski czyli każdy ma swoje przebiegi. Fraszka w jednym akcie (rękopis)
- 1850 – Odpowiedź Adama Kłodzińskiego, byłego dyrektora Zakładu Narodowego Imienia Ossolińskich, na artykuł bezimiennego autora O Zakładzie Naukowym Imienia Ossolińskich, umieszczony w Gazecie polskiéj wydawanej w Poznaniu r. b., Drukarnia Zakładu Narodowego Ossolińskich, Lwów
- bez daty – Nowomodne zaloty, czyli list źle zrozumiany. Żart ze śpiewkami (rękopis)
- bez daty – Komedia bez tytułu (rękopis)