Adam Klimczak

Adam Klimczak

Adam Klimczak (ur. 1957) to polski artysta, performer, fotograf, twórca instalacji oraz sztuki site-specific. Jest współzałożycielem Galerii Wschodniej, Konstrukcji w Procesie oraz Międzynarodowego Muzeum Artystów. W latach 80. aktywnie uczestniczył w niezależnym ruchu artystycznym w Polsce.

Życiorys

W latach 1975–1980 kształcił się w PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki.

W 1984 roku, wspólnie z Jerzym Grzegorskim, założył Galerię Wschodnią.

Od 1990 roku jest również współzałożycielem Międzynarodowej Fundacji „Konstrukcja w Procesie”, której kluczowym celem było utworzenie w Łodzi Muzeum Artystów, jak również organizowanie kolejnych edycji Konstrukcji w Procesie.

Twórczość

W swoich artystycznych poszukiwaniach Klimczak skupia się na miejscu oraz historii. Ważne są dla niego zarówno przestrzenie zastane, jak i zamieszkane. Galeria Wschodnia odgrywa istotną rolę w jego refleksjach, stanowiąc miejsce wspólnoty artystycznej. Jest to jedyna tego rodzaju galeria sztuki współczesnej w Polsce, gdzie artyści mogą funkcjonować jak w przestrzeni prywatnej. Składa się ona z powierzchni wystawowych oraz mieszkania samego Klimczaka. Przestrzeń ta jest analizowana w jego pracach, takich jak (wraz z J. Grzegorskim) Odkrywki Rzeczywistości (2006) oraz Potrójne widzenie (2013). W drugim przypadku, seria zdjęć przedstawia relacje z przestrzeni artystycznych podobnych do Galerii Wschodniej, a także z miejsc prywatnych o niepewnym statusie, które funkcjonują w sferze sztuki współczesnej. W cyklu Fireplace z 2009 roku prezentuje kompozycje z różnymi kominkami, które obserwuje w prywatnych mieszkaniach oraz instytucjach.

Kolejnym ważnym motywem w jego twórczości są jego rodzice. W 1996 roku, podczas rezydencji w Art Omi w stanie Nowy Jork, umieścił na stawie dwa obiekty w kształcie tonda, na jednym umieszczając swoje zdjęcie, a na drugim zdjęcie ojca. Podczas KontekstówMiędzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku, prowadził spacer wzdłuż stacji, podczas którego opowiadał anegdoty z życia swoich rodziców. Portret ojca pojawiał się także w jego instalacjach, m.in. w Papa mobile z 1994 roku w koszalińskiej Galerii Moje Archiwum. Natomiast cykl 165 fotografii poświęcony jest jego matce.

Bibliografia

Internetowy katalog łódzkich artystów.

Imiona własne sztuki łódzkiej, red. Grzegorz G. Sztabiński i inni, Łódź: Wyd. Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, 2008, ISBN 978-83-88503-34-4, OCLC 750749610. Brak numerów stron w książce.

Linki zewnętrzne

Galeria Wschodnia