Adam Karaś – Krakowski fotograf i filmowiec
Adam Karaś (urodzony 18 września 1896, zmarł 21 października 1986 w Krakowie) był znanym krakowskim fotografem oraz filmowcem. Współpracował z bratem Wiktorem, wspólnie prowadząc firmę pod nazwą „Bracia Karaś”.
Swoje doświadczenie zdobywał w zakładzie „De Paris” prowadzonym przez Antoniego Czajkę przy ul. Basztowej w Krakowie, a od 1912 roku pracował u Józefa Kuczyńskiego. Od 1925 roku, wraz z bratem, zarządzał własnym zakładem, który mieścił się w ich rodzinnym domu przy ul. Czarnowiejskiej 5, a od 1932 roku funkcjonował przy ul. Szewskiej 12. Adam Karaś prowadził swoją działalność aż do końca życia w tym ostatnim miejscu.
Karaś specjalizował się w usługach fotograficznych, wykonując portrety, zdjęcia legitymacyjne oraz fotografie okolicznościowe i tableaux. Był też fotoreporterem, który w okresie międzywojennym współpracował z czasopismem „Nowości Ilustrowane”. W swoim dorobku miał między innymi dokumentację przybycia Józefa Piłsudskiego na Wawel z okazji ogłoszenia Aktu 5 listopada w 1916 roku, a także transport zwłok Juliusza Słowackiego do Krakowa w 1927 roku. Jego najbardziej znane zdjęcia to te, które ukazują manifestację przed odwachem 31 października 1918 roku, czyli w dniu wyzwolenia miasta. Karaś był również autorem fotomontaży.
W okresie międzywojennym, razem z bratem, realizował filmy krótkometrażowe.
Po jego śmierci, wdowa starała się o utworzenie muzeum w jego pracowni, jednak plany te nie zostały zrealizowane. Pozostałości jego twórczości, w postaci fotografii oraz sprzętu, zostały przekazane do Muzeum Fotografii w Krakowie, a w części także do Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Przypisy
Bibliografia
- Jerzy Koziński. Wszystko przeminie, zostanie tylko fotografia…. „Alma Mater”. 187, s. 112–115, 2016.
- Andrzej Rybicki. Adam Karaś. Fotoreporter krakowskiej niepodległości. „Studia Środkowoeuropejskie i Bałkanistyczne”. 28, s. 155–165, 2019.