Adam Franciszek Jedliński
Adam Franciszek Jedliński (urodzony 9 marca 1954 w Malborku, zmarł 21 listopada 2017 w Gdyni) był polskim prawnikiem, doktorem habilitowanym nauk prawnych, radcą prawnym oraz ekspertem w zakresie prawa spółdzielczego. Był także nauczycielem akademickim, między innymi na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a także współtwórcą i aktywnym działaczem w obszarze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce.
Życiorys
W 1977 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1977 do 1999 roku pracował na tymże wydziale, a następnie jako wykładowca.
Po odbyciu rocznego przeszkolenia, w 1978 roku został oficerem Wojskowej Służby Wewnętrznej (służba kontrwywiadu). Był członkiem Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, do którego przynależał aż do 1990 roku.
W 1982 roku zdał egzamin sędziowski, a w 1986 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, na podstawie rozprawy pt. „Umowne przeniesienie własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego”, napisanej pod kierunkiem doc. dr hab. Alicji Kędzierskiej Cieślak. W 1997 roku zakończył współpracę z Uniwersytetem Gdańskim.
Na początku lat 90. współpracował z Grzegorzem Biereckim przy tworzeniu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, w czym wspierał go również Lech Kaczyński. Od 1992 roku pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. W 1993 roku był jednym z założycieli Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski Jedliński Rodziewicz Zwara i Partnerzy w Sopocie.
W 2004 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz monografii pt. „Członkostwo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej”, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W 2005 roku został wpisany na listę radców prawnych. Pracował również jako profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni.
Był zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Prawo i Więź”. Pod jego kierunkiem stopień naukowy doktora uzyskali m.in. Jacek Skoczek oraz Dominik Bierecki, syn Grzegorza Biereckiego.
Został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi w 2014 roku. 28 listopada 2017 roku spoczął na cmentarzu Witomińskim w Gdyni (kwatera 60-8-1).
Wybrane publikacje
- Prawo do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych (2005)
- Komentarz do ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (1998)
- Prawo cywilne w świetle przypadków (1998)
- Prawo cywilne w kazusach (1985)