Adam i Ewa (rysunek Leonarda da Vinci)

Adam i Ewa – karton na arras stworzony przed 1482 rokiem przez Leonarda da Vinci.

Zgodnie z relacjami Vasariego oraz Anonima Gaddiano, arras, który został utkany ze złotej nici i jedwabiu w Flandrii, miał być wysłany do króla Portugalii. Kiedy Leonardo opuszczał Florencję w 1482 roku, przekazał karton swojemu wujowi, Alessandrowi Amadoriemu. W latach 40. XVI wieku karton znajdował się w posiadaniu Ottavia de’ Medici, który otrzymał go od wuja Leonarda.

W trakcie tworzenia obrazu Leonardo zastosował technikę rysowania pędzlem w odcieniach czerni i bieli, z rozświetleniami przy użyciu bieli ołowianej. Podobną metodę wykorzystał przy tworzeniu dzieła Pokłon Trzech Króli.

Karton przedstawiał Adama i Ewę po ich grzechu w ziemskim raju. Ukazywał łąkę pokrytą bujną roślinnością, na której znajdowały się różnorodne zwierzęta. W centrum kompozycji widniała figa, ukazana w skrócie perspektywicznym, której gałęzie oraz liście zostały odwzorowane z taką dbałością, że widz mógłby się zastanawiać, skąd w jednym człowieku tyle cierpliwości. Leonardo uwiecznił także palmę, której promienistość uchwycono w tak zachwycający sposób, iż mogła to być zasługa jedynie tak zdolnego i cierpliwego artysty jak Leonardo.

Przypisy

Bibliografia

Charles Nicholl: Leonardo Da Vinci. Lot wyobraźni. Warszawa: WAB, 2006.