Adam Huczyński

Adam Włodzimierz Huczyński (urodzony 14 maja 1979 roku w Poznaniu) to polski chemik, który specjalizuje się w chemii organicznej oraz chemii medycznej. Jest profesorem nauk ścisłych i przyrodniczych, zatrudnionym na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Życiorys

W 2004 roku ukończył jednocześnie studia na Wydziale Chemii oraz Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Synteza, badania spektroskopowe i semiempiryczne estrów Monenzyny A oraz ich kompleksów z kationami metali”, przygotowanej pod opieką prof. Bogumiła Brzezinskiego, uzyskał w 2008 roku stopień doktora nauk chemicznych. Jego praca została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę doktorską – Nagrodą im. Aleksandra Zamojskiego.

W 2013 roku obronił habilitację na podstawie pracy zatytułowanej „Synteza, badania spektroskopowe i strukturalne modyfikowanych antybiotyków jonoforowych oraz ocena ich aktywności przeciwdrobnoustrojowej i przeciwnowotworowej”, która została nagrodzona Nagrodą im. Wiktora Kemuli za najlepszą habilitację w 2014 roku, przyznaną przez Polskie Towarzystwo Chemiczne. W 2019 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2020 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Chemii Medycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W kwietniu 2023 roku był autorem lub współautorem 140 artykułów naukowych znajdujących się na liście JCR, w dziedzinie chemii organicznej, bioorganicznej oraz chemii medycznej. Jego badania koncentrują się na modyfikacji chemicznej oraz ocenie aktywności przeciwnowotworowej i przeciwdrobnoustrojowej antybiotyków jonoforowych (takich jak monenzyna, salinomycyna, kwas lasalowy) oraz substancji pochodzenia roślinnego (w tym kolchicyny i gossypolu). Zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie PLOS Biology w 2019 roku, znalazł się w gronie 2% najczęściej cytowanych naukowców w dziedzinie chemii oraz został zaliczony do grupy najwyżej cytowanych polskich badaczy w obszarze farmakologii, farmacji i fizjologii, uwzględniając jego 59 artykułów w tym zakresie.

Przypisy