Adam Holloway

Adam James Harold Holloway (ur. 29 lipca 1965 w Faversham) to brytyjski wojskowy, dziennikarz oraz polityk związany z Partią Konserwatywną. Od 2005 do 2024 roku był członkiem Izby Gmin, reprezentując okręg Gravesham.

Wczesne życie i kariera

Adam Holloway przyszedł na świat 29 lipca 1965 roku w Faversham, w hrabstwie Kent. Edukację odebrał w prywatnej szkole z internatem w Cranleigh, a następnie studiował nauki społeczne i polityczne w Magdalene College w Cambridge. Ukończył również studia podyplomowe na Imperial College London.

Po zakończeniu nauki, wstąpił do Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst, a w 1987 roku został przydzielony do Gwardii Grenadierów w randze kapitana. W trakcie swojej czteroletniej służby wojskowej pełnił funkcję oficera plutonu piechoty pancernej w Brytyjskiej Armii Renu oraz uczestniczył w wojnie w Zatoce Perskiej.

Po odejściu z armii w 1991 roku, pracował jako dziennikarz śledczy dla stacji ITN, a także dla programów takich jak World in Action, Panorama oraz tygodnika The Sunday Times. Jest autorem uznanego serialu dokumentalnego pt. „No Fixed Abode”, w ramach którego przez trzy miesiące mieszkał na ulicach Londynu, badając sytuację rosnącej liczby bezdomnych, szczególnie osób z problemami psychicznymi.

Kariera polityczna

Adam Holloway został wybrany na posła w wyborach parlamentarnych w 2005 roku, reprezentując okręg Gravesham w hrabstwie Kent. Pokonał byłego ministra pracy Partii Pracy, Chrisa Ponda, różnicą zaledwie 654 głosów. Swoje pierwsze wystąpienie w Izbie Gmin miał miejsce 25 czerwca 2005 roku.

W latach 2006–2010 pełnił funkcję członka nadzwyczajnej komisji parlamentarnej ds. obrony oraz wiceprzewodniczącego Rady Konserwatywnej ds. Bliskiego Wschodu.

W 2009 roku w swoim raporcie Holloway zasugerował, że niektóre informacje o broni masowego rażenia w Iraku, twierdzące, że była gotowa do użycia w ciągu 45 minut, pochodziły od irackiego taksówkarza słyszącego rozmowę dwóch irackich dowódców o broni Saddama Husajna. Słowa te były częścią argumentacji brytyjskiego rządu w 2003 roku, uzasadniającej poparcie dla wojny w Iraku. Dodał również, że analizy analityków Mi6 były ignorowane pod presją Downing Street w trakcie przygotowywania debaty w Izbie Gmin.

W październiku 2010 roku został mianowany prywatnym sekretarzem parlamentarnym Davida Lidingtona, sekretarza stanu ds. Europy i NATO w Biurze Spraw Zagranicznych i Wspólnoty. Rok później zrezygnował z tej funkcji, aby móc głosować wbrew linii partii za przyspieszeniem referendum dotyczącego wyjścia z Unii Europejskiej.

W październiku 2014 roku, jako jeden z sześciu konserwatywnych posłów, sprzeciwił się nalotom na Państwo Islamskie w Iraku, po wizytach w regionie przygranicznym kontrolowanym przez kurdyjskich Peszmergów. Uważał, że kampania ta była nieprzemyślana. W listopadzie 2015 roku wstrzymał się od głosu podczas głosowania w sprawie bombardowania Syrii.

W 2016 roku publicznie wyraził poparcie dla wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W kwietniu 2018 roku, podczas debaty w Izbie Gmin na temat bezdomności, stwierdził, że życie na ulicy jest o wiele bardziej wygodne niż wojskowe ćwiczenia oraz że przeważająca większość osób bezdomnych to obcokrajowcy. Politycy opozycji oraz organizacje charytatywne zwrócili uwagę, że 78 bezdomnych zmarło w poprzednią zimę, a 80% zarejestrowanych bezdomnych to obywatele Wielkiej Brytanii. Holloway bronił swojego stanowiska, powołując się na osobiste doświadczenia z pobytu w armii oraz na kilku miesiącach spania na ulicy w ramach produkcji programu telewizyjnego.

W 2020 roku został mianowany prywatnym sekretarzem parlamentarnym Roberta Jenricka, sekretarza stanu ds. społeczności i samorządów lokalnych.

W wyborach parlamentarnych w 2024 roku nie udało mu się uzyskać reelekcji.

Przypisy