Adam Hofman

Adam Hofman

Adam Hofman (ur. 23 maja 1980 w Kaliszu) to polski polityk oraz przedsiębiorca, który z wykształcenia jest politologiem. Pełnił funkcję posła w Sejmie V, VI oraz VII kadencji.

Życiorys

Wykształcenie

Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, a w 2004 roku zdobył dyplom z politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie studiów był aktywnym członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz założył i przewodniczył Forum Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył również kurs w Harvard Business School, uzyskując status absolwenta tej prestiżowej uczelni w 2022 roku.

Działalność do 2015

Adam Hofman pełnił rolę doradcy jednego z wiceprezydentów Wrocławia, a następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W 2004 roku bezskutecznie starał się o mandat w Parlamencie Europejskim w okręgu dolnośląskim. W latach 2005–2011 przewodniczył młodzieżowej organizacji PiS, Forum Młodych PiS. W 2005 roku został wybrany na posła V kadencji w okręgu konińskim. 15 maja 2007 roku objął stanowisko przewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselski, zdobywając 15 824 głosy. W 2009 roku ponownie bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego w okręgu wielkopolskim. W 2010 roku został rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu parlamentarnego tej partii. W wyborach do Sejmu w 2011 roku skutecznie starał się o reelekcję, zdobywając 24 047 głosów. 26 listopada 2011 roku został wybrany przez radę polityczną PiS do komitetu politycznego tej partii, a w lipcu 2012 roku objął stanowisko szefa PiS w okręgu konińskim.

W listopadzie 2013 roku zawiesił swoje członkostwo w PiS oraz w klubie parlamentarnym tej partii, rezygnując także z funkcji rzecznika i szefa okręgu konińskiego, do czasu wyjaśnienia sprawy dotyczącej jego oświadczenia majątkowego. Po odmowie wszczęcia śledztwa w grudniu tego samego roku, związanej z ustaleniem, że czyny mogły stanowić wykroczenia skarbowe, które uległy przedawnieniu, został przywrócony w prawach członka partii i klubu parlamentarnego, a w styczniu 2014 roku powrócił na stanowisko rzecznika PiS. W listopadzie 2014 roku ponownie przestał pełnić tę funkcję, zostając zawieszonym w prawach członka partii oraz jej klubu parlamentarnego z powodu okoliczności dotyczących zagranicznej podróży służbowej do Madrytu. Polityk wziął zaliczkę na wyjazd prywatnym samochodem, a rzeczywiście podróżował tanimi liniami lotniczymi. Zgodnie z decyzją komitetu politycznego PiS, został wykluczony z partii, podobnie jak posłowie Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki, którzy również mieli podobne konsekwencje. Ostatecznie prokurator umorzył śledztwo w sprawie rozliczenia tej podróży, uznając brak oszustwa na szkodę Kancelarii Sejmu oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji.

Po zapoznaniu się z wynikami audytu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez szefa Kancelarii Sejmu, Komisja Etyki Poselskiej stwierdziła, że Adam Hofman naruszył artykuły 5 (zasada rzetelności) i 6 (zasada dbałości o dobre imię Sejmu) zasad etyki poselskiej, udzielając mu nagany.

Działalność od 2015

W 2015 roku Adam Hofman nie ubiegał się o reelekcję w kolejnych wyborach. Współtworzył spółkę prawa handlowego R4S, która świadczy usługi w zakresie public relations i w 2020 roku rozszerzyła swoją działalność na Węgry. W maju 2016 roku objął stanowisko wiceprezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, z którego odszedł po wyborze nowych władz w październiku 2016 roku. Od maja 2018 do stycznia 2019 roku prowadził program publicystyczny „Gabinet cieni” w portalu Wirtualna Polska.

Przypisy

Bibliografia

Strona sejmowa posła VII kadencji. [dostęp 2012-04-10].