Adam Henryk Toruńczyk

Adam Henryk Toruńczyk (urodzony 21 października 1945 roku w Warszawie) to polski matematyk oraz profesor nauk matematycznych. Jego główną dziedziną specjalizacji jest topologia. Obecnie pełni funkcję profesora zwyczajnego w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Instytucie Matematycznym PAN.

Życiorys

W 1963 roku zdobył brązowy medal podczas Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie w 1963 roku. Następnie studia matematyczne zrealizował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską zatytułowaną K-szkielety i zbiory pochłaniające w zupełnych przestrzeniach metrycznych, napisaną pod kierunkiem Czesława Bessagi, obronił w Instytucie Matematycznym PAN w 1971 roku. W 1973 roku, na podstawie oceny dorobku naukowego oraz pracy pt. Gładkie podziały jedynki nieośrodkowych przestrzeni Banacha i produkty AR-ów przez przestrzenie liniowe unormowane, uzyskał habilitację. W 1981 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1989 roku – profesora zwyczajnego. W latach 1992–1998 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych w IM PAN. Jego badania w dziedzinie topologii przestrzeni nieskończenie wymiarowych przyniosły przełomowe rezultaty, które uznawane są za fundamentalne w tej dziedzinie.

Publikował swoje prace w renomowanych czasopismach, takich jak m.in. „Fundamenta Mathematicae”, „Topology and its Applications”, „Studia Mathematica”, „Israel Journal of Mathematics” oraz „Proceedings of the American Mathematical Society”.

Od 1985 roku jest członkiem nadzwyczajnym, a od 1993 roku członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

W 1973 roku otrzymał Nagrodę im. Stefana Banacha, w 1984 roku nagrodę państwową I stopnia, w 1994 roku Nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego, a w 2013 roku Medal im. Wacława Sierpińskiego. W 1983 roku podczas Międzynarodowego Kongresu Matematyków w Warszawie wygłosił wykład sekcyjny.

Adam Toruńczyk jest synem Henryka i Romany Toruńczyk oraz bratem Barbary Toruńczyk.

Przypisy

Bibliografia

  • Toruńczyk Henryk, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2015-10-20] .
  • Złota księga nauki polskiej. Naukowcy zjednoczonej Europy. Gliwice: Mastermedia Sp. z o.o. i Helion, 2006, s. 847. ISBN 83-920014-6-X.