Adam Gradowicz

Adam Gradowicz

Adam Gradowicz był proboszczem w Kłecku w XVII wieku, a także budowniczym kościoła w Sokolnikach. Był pasjonatem książek, filantropem oraz rektorem szkoły Św. Marii Magdaleny, która znajdowała się przy kościele cysterskim w Wągrowcu.

Życiorys

Gradowicz pochodził z Wągrowca. W 1638 roku rozpoczął studia na Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, a rok później, w 1639, pełnił funkcję altarysty oraz rektora wspomnianej szkoły.

W 1662 roku objął posługę proboszcza w Kłecku, zastępując ks. Andrzeja Tomeliusa, a jego następcą został ks. Stefan Cielmowski w 1663 roku. Dodatkowo, był proboszczem w Sokolnikach, gdzie wspólnie z ks. Wawrzyńcem Kłosowiczem wsparł budowę drewnianego kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Oprócz działalności duszpasterskiej, Gradowicz był zapalonym bibliofilem. Zgromadził cenny księgozbiór, w którego skład wchodziły dzieła z zakresu teologii, filozofii, historii oraz poezji. Używał swojego ekslibrisu, podpisując się jako Adam Gradowicki, na przykład: Adamus Gradowicki Vagrowicii Stud[ens] Coll[egii] Lubr[anieniensis] A[nno] D[omini] 1638. Część ze swoich książek ofiarował zakonowi franciszkanów w Gnieźnie. Do dnia dzisiejszego zachowało się 18 cennych starodruków z jego ekslibrisami, w tym jedne z najstarszych wydań, takich jak dzieła Arystotelesa (edycja bazylejska z 1545 roku), Melchiora Cano (edycja z 1569 roku), Pedra da Fonseca (edycja kolońska z 1596 roku), Jeronima Osorio (edycja z 1579 roku), Pedera Paludana (edycja z 1543 roku), Baptisty Mantuanusa (edycja paryska z 1503 roku) oraz Erazma z Rotterdamu (edycja z 1549 roku).

Przypisy

Bibliografia

Dawid Jung, Kłeckie księgozbiory i bibliofile w XVII wieku [w:] Wierszopisowie Kłecka w latach 1590-1623. Przyczynki do historii kultury staropolskiej, Biblioteka staropolska, t. 1, s. 13-14.

Linki zewnętrzne

Biblioteka Franciszkanów w Gnieźnie, która przechowuje częściowy księgozbiór Adama Gradowicza. library.franciszkanie.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-15)].