Adam Górczyński
Adam Górczyński (urodzony 17 października 1962 roku w Gdyni) jest producentem, dziennikarzem oraz reżyserem telewizyjnym, a także wydawcą prasowym.
Wykształcenie
Ukończył Instytut Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Kariera zawodowa
Karierę rozpoczął w TVP S.A.. W latach 1989–1991 był autorem wielu programów, takich jak Nie ma się z czego śmiać, Telewizja Drzwi Otwarte, Małe Wiadomości DeDe, Szortpress, Stoper oraz rozrywkowego Minilista przebojów. Zajmował stanowisko redaktora naczelnego i wydawcy dziecięcego pisma De De Reporter. Pracował również jako reporter i realizator w Teleexpressie, Studium Wyborczym oraz Domatorze. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora programu 2 TVP, a także kierował oprawą i promocją w programie 1 TVP.
Po odejściu z telewizji w 1994 roku, podjął pracę w firmie ITI, gdzie wspólnie z Mariuszem Walterem stworzył koncepcję programową nowej telewizji. Po uzyskaniu koncesji przez ITI, został mianowany na stanowisko prezesa zarządu oraz dyrektora generalnego Telewizji Wisła, która później przekształciła się w TVN Południe.
Jest jednym z twórców stacji telewizyjnej TVN. W latach 1997–1998 pełnił rolę pierwszego dyrektora programowego, a następnie został członkiem Rady Nadzorczej.
Po odejściu z TVN założył firmę XXL Media, która zajmuje się reklamą, wydawnictwem oraz telewizją. Wyprodukował m.in. programy O co chodzi, DeDe Reporter, Mama, tata i ja, 1, 2, 3 Śpiewaj Ty!.
Jako wydawca spółki XXL Media, obecnie znanej jako Moda na Zdrowie, stworzył autorskie magazyny dla dzieci, takie jak DD Reporter, Mix Komiks, DD Max Zabawa, Projekt Planeta (miesięcznik wielokrotnie nagradzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) oraz miesięczniki Moda na Zdrowie i Moda na Farmację.
Inicjował plebiscyt Anioły Farmacji oraz Anioły Medycyny, które są objęte patronatem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej i są jedynymi w Polsce nagrodami przyznawanymi przez pacjentów.
Obecnie pełni funkcję prezesa zarządu oraz redaktora naczelnego spółki Moda na Zdrowie.
Jest również współautorem pierwszej Encyklopedii Unii Europejskiej.
Nagrody i wyróżnienia
- Gran Prix na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Radiowej i Telewizyjnej w Pamporowie w 1991 roku;
- Nagroda specjalna Złoty dzwonek na Międzynarodowym Festiwalu programów dla Dzieci i Młodzieży Prix Danube w Bratysławie za program Małe wiadomości DD;
- Odznaczenie BENE MERITUS przyznane przez Polskie Towarzystwo Lekarskie w 2024 roku.
Bibliografia
- Elżbieta Ciborska, Leksykon Polskiego dziennikarstwa, wyd. Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2000, str. 174, ISBN 83-7151-330-5;
- Tadeusz Ross, Życie przerosło kabaret, wyd. Prószyński;
- Zygmunt Kałużyński, Kolacja z celuloidu.