Adam Gondek, pseud. „Kruk”
Adam Gondek, znany jako „Kruk” (ur. 4 grudnia 1913 w Gosprzydowej, zm. 30 września 1987) był podoficerem Wojska Polskiego, brał udział w kampanii wrześniowej oraz był żołnierzem Armii Krajowej, biorącym udział w operacji „Most III”.
Zarys biografii
W 1927 roku Adam ukończył szkołę podstawową. W 1934 roku został powołany do służby wojskowej, gdzie przeszedł szkolenie w szkole podoficerskiej. W 1938 roku awansował na stopień plutonowego. W czasie kampanii wrześniowej, został zmobilizowany do 20 pułku piechoty Ziemi Krakowskiej, który walczył w ramach 6 Dywizji Piechoty Armii „Kraków” przeciwko niemieckim oddziałom pancernym. Po zakończeniu działań wojennych został wzięty do niewoli przez Rosjan, jednak udało mu się uciec z radzieckiej niewoli i trafił do niewoli niemieckiej, z której również uciekł. 3 listopada 1939 roku powrócił do swojej rodzinnej wsi.
W czasie niemieckiej okupacji, w styczniu 1940 roku, wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, który później został przekształcony w Armię Krajową. Przyjął pseudonim „Kruk” i został przydzielony do oddziału „Urban”, gdzie pełnił funkcję zastępcy, a później dowódcy III plutonu. Oddział „Urban”, pod dowództwem „Mirka”, uczestniczył w akcjach sabotażowych, wywiadowczych oraz zdobywaniu broni. W nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku wziął udział w akcji „Most III”, która miała na celu przekazanie fragmentów rakiety V-2 (wcześniej zdobytych przez Armię Krajową) do Anglii. Gondek i jego koledzy z oddziału „Urban” zabezpieczali lądowisko o kryptonimie „Motyl”, znajdujące się w pobliżu wsi Wał-Ruda. Po wojnie, w 1947 roku, jako członek AK został aresztowany i osadzony w krakowskim więzieniu Montelupich. Po odbyciu procesu sądowego odzyskał wolność.