Adam Franciszek Ksawery Rostkowski
Adam Franciszek Ksawery Rostkowski herbu Dąbrowa (urodzony w maju 1660 w ziemi wiskiej, zmarł 5 marca 1738 w Tarczynie) był polskim duchownym rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym łuckim, a także pisarzem oraz tłumaczem.
Życiorys
Dokładna data jego narodzin nie jest znana. Został ochrzczony 26 maja 1660 roku. Pochodził z rodziny o średnich zasobach, jego rodzicami byli Jan i Anna ze Szczuków. Jego wujem był biskup chełmiński Kazimierz Szczuka. Kształcił się w kolegiach jezuickich w Łomży, Grodnie i Warszawie. Następnie studiował teologię u lazarystów, do których zgromadzenia wstąpił w 1684 roku, a 27 maja tego samego roku otrzymał święcenia prezbiteratu. Po tym kontynuował naukę z zakresu teologii i filozofii w Rzymie, a z prawa kanonicznego w Ingolstadcie. W Rzymie uzyskał doktoraty z obojga praw (1691) oraz z teologii (1692).
W trakcie studiów został kanonikiem włocławskim i kustoszem kapituły łuckiej (aby objąć ten urząd, musiał wcześniej opuścić zgromadzenie lazarystów). Po powrocie do kraju był kanonikiem płockim, prepozytem warszawskim, archidiakonem dobrzyńskim oraz prepozytem pułtuskim. Pełnił również funkcję kanclerza kurii płockiej oraz sędziego generalnego przy biskupie Andrzeju Chryzostomie Załuskim. W 1695 roku był deputatem na Trybunał Główny Koronny.
10 maja 1700 roku papież Innocenty XII mianował go biskupem pomocniczym diecezji łuckiej oraz biskupem in partibus infidelium filadelfijskim. Nie ma jednak informacji na temat tego, od kogo i kiedy przyjął sakrę biskupią.
Biskup Rostkowski nie rezydował w diecezji łuckiej, na stałe osiedlił się w Komornikach koło Warszawy. Współpracował z biskupem Andrzejem Chryzostomem Załuskim, który od 1703 roku był kanclerzem wielkim koronnym. Biskup Załuski, ceniąc Rostkowskiego, zabiegał o to, aby przejął on po nim urząd kanclerski. Podczas podwójnej elekcji w 1733 roku wsparł Stanisława Leszczyńskiego, który w 1735 roku mianował go biskupem łuckim, jednak Rostkowski nie uzyskał akceptacji papieskiej.
Zmarł 5 marca 1738 roku, a jego ciało spoczęło w kościele misjonarzy Świętego Krzyża w Warszawie.
Pisarz
Adam Rostkowski pozostawił po sobie dzieła literackie o tematyce moralizatorskiej oraz politycznej. Tłumaczył również literaturę francuską na język polski.
Bibliografia
- Rostkowski Adam Franciszek Ksawery h. Dąbrowa. Polski Słownik Biograficzny. [dostęp 2018-07-01]. (pol.).
- Adam Franciszek Ksawery Rostkowski [online], catholic-hierarchy.org [dostęp 2018-07-01] (ang.).
- GCatholic.org
- Biskupi sufragani łuccy. Wołanie z Wołynia. [dostęp 2018-07-01]. (pol.).