Adam Doliwa
Adam Doliwa (urodzony 14 sierpnia 1973 roku w Ełku) jest polskim prawnikiem cywilistą, profesorem doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalizującym się w prawie cywilnym oraz prawie samorządu terytorialnego. Jest ekspertem w dziedzinie prawa mieszkaniowego. Pracuje na Uniwersytecie w Białymstoku na stanowisku profesora, gdzie pełni rolę kierownika Katedry Prawa Cywilnego i Rolnego oraz kierownika Zakładu Prawa Cywilnego. Doliwa jest również członkiem Rady Dyscypliny Nauki Prawne na Wydziale Prawa UwB. W latach 2019-2020 piastował stanowisko dyrektora Filii UwB (Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego) w Wilnie. Od 2023 roku jest sędzią Sądu Najwyższego.
Życiorys
Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku w 1998 roku. W 2001 roku obronił pracę doktorską na temat: Pozycja prawna Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa jako instytucji powierniczej, pod kierunkiem prof. Stanisława Prutisa, a w składzie recenzentów znaleźli się prof. Teresa Mróz oraz prof. Andrzej Stelmachowski. W 2013 roku uzyskał habilitację w zakresie prawa cywilnego na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. Osobowość prawna jednostek samorządu terytorialnego.
W 2022 roku otrzymał tytuł profesora na podstawie całokształtu swojego dorobku naukowego, uwzględniającego zarówno zagraniczne, jak i krajowe staże naukowe oraz zrealizowane projekty badawcze, w tym europejskie i międzynarodowe. Jego monografia pt. Funkcje zasad współżycia społecznego w prawie cywilnym również przyczyniła się do tego osiągnięcia. Adam Doliwa jest autorem wielu prac naukowych, w tym monografii, podręczników akademickich oraz komentarzy do ustaw. W ramach europejskiego programu Ukraine Local Empowerment, Accountability and Development Programme (U-LEAD) with Europe kierował projektem badawczym pt. Procurement of services through direct placement procedure to support decentralisation reform in Ukraine w latach 2020–2021.
Był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów XII kadencji (2014–2018). Aktualnie jest członkiem Rady Naukowej Polskiego Instytutu Notarialnego (POLINot) oraz zespołu ekspertów Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej od 2021 roku. W swojej karierze wypromował czworo doktorów nauk prawnych.
W 2023 roku, w obliczu kryzysu dotyczącego Sądu Najwyższego w Polsce, zgłosił swoją kandydaturę na sędziego tegoż sądu. 29 listopada 2023 roku został powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę do pełnienia funkcji sędziego Sądu Najwyższego.
Wybrane publikacje
- J. Bieluk, A. Doliwa, Umowy dotyczące spadków, CH Beck, Warszawa 2022;
- A. Doliwa, Prawo mieszkaniowe. Komentarz, 6. wydanie, CH Beck, Warszawa 2021;
- A. Doliwa, Funkcje zasad współżycia społecznego w prawie cywilnym, CH Beck, Warszawa 2021;
- A. Doliwa, Osobowość prawna jednostek samorządu terytorialnego, CH Beck, Warszawa 2012;
- A. Doliwa, Prawo cywilne – część ogólna, 3. wydanie, CH Beck, Warszawa 2012;
- A. Doliwa, Prawo spadkowe, 3. wydanie, CH Beck, Warszawa 2012.