Adam Czerwiński (ur. 2 lipca 1965 w Nowem) to polski perkusista jazzowy.
Życiorys
W 1981 roku, w wieku szesnastu lat, rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie uczył się gry na perkusji. Ukończył tę szkołę w 1986 roku. Początkowo interesował się głównie wibrafonem, na którym rozpoczął swoją edukację jazzową, dołączając do „Big Bandu Gdańsk” pod kierownictwem Jerzego Partykę. Brał udział w „Jazz Juniors” oraz w warsztatach jazzowych w Gdańsku i Chodzieży.
W 1982 roku, już jako perkusista, zaczął współpracować z gdańską grupą „Zu-zu” oraz zespołem „New Coast”. W 1986 roku zainaugurował swoją profesjonalną karierę w zespole Janusza Muniaka. Następnie współpracował z grupami „D-Box”, „Young Power”, „New Presentation”, a także z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Zbigniewem Namysłowskim.
Od 1993 roku współpracował z Jarosławem Śmietaną, co trwało aż do śmierci tego artysty. Wspólnie zagrali setki koncertów w klubach i na festiwalach na całym świecie oraz nagrali wiele płyt, w tym „Phone Consultations”, „Autumn Suite” oraz „Polish Standards”. Czerwiński współpracował także z takimi artystami jak Lee Konitz, Eddie Henderson, Larry Koonse, Harvey Swartz, Cameron Brown, Jean-Paul Bourelly, Bennie Wallace oraz James Newton.
Koncertował w praktycznie wszystkich krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii oraz w egzotycznych lokalizacjach takich jak Liban, Egipt, Dubaj, Kuwejt i Albania.
Adam Czerwiński jest również bardzo aktywny w dziedzinie edukacji jazzowej. Często uczestniczy jako wykładowca w warsztatach jazzowych. Od ponad dziesięciu lat prowadzi własny warsztat w Gdańsku, który odbywa się pod patronatem fundacji „Pojednanie” i ma charakter polsko-niemiecki. Warsztaty te mogą się poszczycić trzema płytami nagranymi przez ich uczestników.
Adam jest także pomysłodawcą oraz współorganizatorem festiwalu „Jazz w Lesie”, którego pierwsza edycja miała miejsce w Sulęczynie latem 1995 roku. Festiwal ten trwa już 21 lat, przyciągając czołówkę polskiego jazzu oraz liczne zagraniczne gwiazdy. Obecnie jest to jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce.
W ostatnich latach Czerwiński współpracuje z wybitnym skrzypkiem Nigelem Kennedym. Adam bierze udział w kilku projektach prowadzonych przez tego artystę, takich jak „Nigel Kennedy and Friends”, „Bach meets Miles Davies”, „Autumn Suite” oraz „The Jimi Hendrix Experience”.
Artyści występowali w znanych lokalizacjach takich jak Grosse Freiheit w Hamburgu, Columbiahalle w Berlinie, Teatro Dal Verme w Mediolanie, Ronnie Scott’s oraz Royal Albert Hall w Londynie.
Adam jest również kompozytorem, aranżerem oraz liderem własnych zespołów.
W 2019 roku założył wytwórnię płytową AC RECORDS, która specjalizuje się w nagrywaniu i produkcji płyt winylowych na najwyższym, audiofilskim poziomie.
W 2020 roku Kapituła Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego przyznała mu medal „Labor Omnia Vincit” („Praca Wszystko Zwycięża”), a w 2024 roku, z okazji 40-lecia jego pracy twórczej, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Dyskografia
2002 – „Hollywood Album”, nagrany w Los Angeles z udziałem Larry Goldingsa, Bennie Maupina, Darka Oleszkiewicza i Jarosława Śmietany,
2002 – „Up For Air”, nagrania jego trio z Larry Goldingsem wydane w Japonii,
2005 – „Raindance”, nagrany również w Los Angeles z udziałem Larry Goldingsa, Larry Koonsa i Darka Oleszkiewicza.
2009 – „Pictures”, nagrany w trio z Darkiem Oleszkiewiczem i Larry Koonsą.
Osobny rozdział w działalności Adama to współpraca z amerykańskimi muzykami. Nagrał wiele płyt z największymi gwiazdami światowego jazzu.
Z Art Farmerem – „Art In Wrocław” oraz „Art Farmer Plays Standards”.
Z Garry Bartzem – „African Lake”.
Z Johnem Abercrombiem – „Speak Easy”.
Z Larry Goldingsem – „Hollywood Album” i „Up For Air”.
Z Bennie Maupinem – „Story Of Polish Jazz”.
Z Karen Edwards – „Everything Ice”.
Z Johnem Purcellem – „Out of the Question”.
Z Nigelem Kennedym – „Life In The Krakow Philharmonic Hall”.
Linki zewnętrzne
Przypisy