Adam Czabański

Adam Piotr Czabański

Adam Piotr Czabański (urodzony w 1971 roku) jest polskim socjologiem, doktorem habilitowanym, specjalistą w dziedzinie suicydologii oraz profesorem w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz jest członkiem Komisji Ewaluacji Nauki.

Życiorys

Studia magisterskie ukończył oraz uzyskał doktorat na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Habilitację zdobył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W swoich badaniach naukowych koncentruje się na zagadnieniach związanych z socjologią zdrowia, socjologią medycyny oraz patologiami społecznymi. Część jego publikacji dotyczy problematyki samobójstw w kontekście politycznym, a także zagadnień związanych z samobójstwami w okresach konfliktów zbrojnych.

Do 2021 roku pełnił rolę kierownika Pracowni Socjologii Zdrowia i Patologii Społecznych w Katedrze Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Obecnie pracuje jako profesor w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Collegium Humanum – Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie.

Jako wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest autorem około 190 publikacji naukowych, w tym czternastu monografii. W 2011 roku otrzymał nagrodę I stopnia Ministra Zdrowia za osiągnięcia naukowe.

Pracuje również w Zespole Roboczym ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie do Spraw Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia. Pełni funkcję ogólnopolskiego koordynatora wolontariatu „Pomoc osobom w kryzysie samobójczym”. Jest ekspertem kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy” oraz współpracuje z Biurem ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

W kwietniu 2023 roku został powołany do Komisji Ewaluacji Nauki na lata 2023–2027.

Monografie

  • Społeczne i jednostkowe determinanty zachowań samobójczych młodzieży, Poznań, 2001,
  • Samobójstwa w Poznaniu podczas wojny 1939-1945. Socjologiczna analiza zjawiska, Poznań, 2003,
  • Rezygnacja z życia w obliczu klęski żywiołowej. Powódź 1997 roku w Polsce, Poznań, 2005,
  • Samobójstwa nauczycieli w Poznaniu i Wrocławiu podczas II wojny światowej, Poznań, 2008,
  • Napisy na murach jako archetyp forów internetowych, Poznań, 2008,
  • Samobójstwa altruistyczne. Formy manifestacji, mechanizmy i społeczne reperkusje zjawiska, Kraków, 2009,
  • Profilaktyka postsuicydalna dla młodzieży i jej rodzin, Poznań, 2009,
  • Samobójstwa na torach. Socjologiczna analiza zjawiska, Poznań, 2013.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Spis publikacji – dostęp 5.1.2021.