Adam Bobryk
Adam Bobryk (ur. 28 listopada 1967 w Siedlcach) jest polskim socjologiem, dziennikarzem, samorządowcem, nauczycielem akademickim, a także doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, profesorem nadzwyczajnym oraz rzecznikiem prasowym Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Jego prace naukowe koncentrują się na mniejszościach narodowych i wyznaniowych, zwłaszcza na problematyce Polaków na Wschodzie.
Życiorys
W latach 1982–1989 angażował się w podziemną działalność polityczną, w tym kolportaż ulotek i wydawnictw. Z powodu tej aktywności był aresztowany. W 1987 roku, razem z bratem Witoldem, uczestniczył w tworzeniu struktur Polskiej Partii Socjalistycznej w Siedlcach. Był drukarzem czasopisma PPS „Iskra”, a następnie redagował pismo SKR PPS „Naprzód” w latach 1989–1990. Zasiadał jako wiceprzewodniczący Tymczasowego Komitetu Krajowego PPS, a po zjednoczeniu niektórych środowisk socjalistycznych, objął stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Naczelnej PPS. Był odpowiedzialny za współpracę z lewicowymi środowiskami ze Wschodu, w tym z białoruską lewicą.
W latach 90. pracował jako dziennikarz w lokalnych mediach, takich jak „Tygodnik Siedlecki”, „Kurier Siedlecki” oraz „Nowe Echo Podlasia”. W 1991 roku bez sukcesu ubiegał się o mandat poselski z listy Solidarności Pracy, a dwa lata później o mandat senatorski w województwie siedleckim z ramienia PPS (z poparciem SLD). Od 1994 roku był wybierany do rady miejskiej Siedlec z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Kultury, Sportu i Turystyki w latach 1998–2001, a w 2006 roku został wiceprzewodniczącym rady miejskiej. W wyborach w 2006 roku, jako członek PPS, kandydował na prezydenta miasta z poparciem Samoobrony, zdobywając w pierwszej turze 17,51% głosów. Ostatni raz mandat radnego uzyskał w wyborach samorządowych w 2010 roku.
W 1995 roku ukończył studia socjologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2002 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Nauk Społecznych tego uniwersytetu, zatytułowaną „Odrodzenie narodowe Polaków w Republice Litewskiej 1987–1997”. W 2015 roku, na podstawie rozprawy „Społeczne znaczenie funkcjonowania polskich ugrupowań politycznych w Republice Litewskiej 1989–2013” oraz swojego dorobku naukowego, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie socjologii (specjalność: mniejszości narodowe i etniczne, socjologia polityki). Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz rzecznikiem prasowym uczelni.
Jest członkiem takich organizacji, jak Polskie Towarzystwo Socjologiczne, Polskie Towarzystwo Filozoficzne, Białoruskie Towarzystwo Historyczne, Siedleckie Towarzystwo Naukowe oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska w oddziale w Siedlcach.
Jest żonaty i ma dwoje dzieci.
Odznaczenia
W 2011 roku, za swoją działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Dodatkowo, został odznaczony Srebrnym (2004) oraz Złotym (2010) Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2017).
Publikacje
- „Blisko, a tak daleko: Polacy w obwodzie brzeskim na Białorusi” (red. nauk.), Siedleckie Towarzystwo Naukowe; Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Siedlcach, Siedlce 2004.
- „Odrodzenie narodowe Polaków w Republice Litewskiej 1987–1997”, Dom Wydawniczy Duet, Toruń, Łysomice, 2006.
- „Prawosławie w Siedlcach” (współautor z Izabelą Kochan), Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama”, Siedlce 2007.
- „Życie społeczne Polaków na Wschodzie: wybrane zagadnienia” (red. nauk.), Archiwum Państwowe w Siedlcach, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Siedlcach, Siedlce 2007.
- „Przeobrażenia i zmiany: nauki humanistyczne” (red. Ryszard Droba, Adam Bobryk, Ewelina Obrępalska), Wydawnictwo Akademii Podlaskiej, Siedlce 2010.
- „Kultura pogranicza – pogranicze kultur” (red. nauk.), Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama”, Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, Siedlce, Pułtusk 2005.
- „Siedlce 1448–2007” (współautor), Wyd. 2 zm. i poszerzone, Wydawnictwo Akademii Podlaskiej, Siedlce 2007.
- „Ślady przeszłości. Historia i teraźniejszość prawosławia na południowo-zachodnim Podlasiu w świadomości społecznej” (współautor z Izabelą Kochan), Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama”, Siedlce 2010.
- „Społeczne znaczenie funkcjonowania polskich ugrupowań politycznych w Republice Litewskiej 1989–2013”, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedlce 2013.
Przypisy
Bibliografia
Dr hab. Adam Bobryk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2018-07-08].
Prawosławie w Siedlcach, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama”, Siedlce 2007 (nota biograficzna).