Adam Błaszczyk (urodzony 29 listopada 1882 roku w Pilicy, zmarły 16 stycznia 1946 roku w Kielcach) był polskim księdzem katolickim, politykiem, działaczem społecznym oraz posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej III kadencji (1930–1935) z ramienia Stronnictwa Narodowego.
Życiorys
Ukończył gimnazjum w Pińczowie i Radomiu, a następnie Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach oraz Akademię Duchowną w Petersburgu, gdzie zdobył tytuł magistra filozofii.
Kapłaństwo
Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1907 roku rozpoczął pracę jako wikariusz w katedrze kieleckiej. W latach 1913–1917 pełnił funkcję proboszcza w Igołomi, a w latach 1930–1938 był proboszczem i dziekanem w Słomnikach. Od 1939 do 1944 roku zarządzał parafią św. Wojciecha w Kielcach oraz do 1942 roku był dziekanem kieleckim. Otrzymał tytuł tajnego szambelana papieża Piusa XI oraz kanonika honorowego kieleckiego.
Działalność społeczna
Pełnił rolę prezesa oraz wiceprezesa Związku Księży Diecezji Kieleckiej „Praca”, który został utworzony 12 listopada 1918 roku, mając na celu zwiększenie zaangażowania księży w życie społeczne. W 1919 roku był zastępcą posła z listy nr 4 w okręgu wyborczym nr 26 (Kielce). W okresie 1918–1930 redagował tygodnik „Ojczyzna” w Kielcach oraz działał w Stronnictwie Narodowym. Został również prezesem Wydawnictwa „Jedność” i reaktywowanego Towarzystwa Rolniczego, które miało na celu wspieranie i organizowanie rolników. Był zaangażowany w pomoc sierotom, będąc członkiem Komitetu „Chleb głodnym dzieciom” oraz uczestniczył w działaniach Komitetu Wojewódzkiego Pomocy Polskiej Młodzieży Akademickiej. Przewodził także kieleckiemu oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W 1930 roku został wybrany posłem z listy nr 4 w okręgu wyborczym nr 20 (Kielce), gdzie dążył do ograniczenia i marginalizacji udziału Żydów w handlu. Podczas swojego probostwa w Słomnikach prowadził lokalną Akcję Katolicką, angażując parafian w pomoc krajom misyjnym, zakładając Koło Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz organizując pierwszy w Polsce pochód misyjny. W tym okresie zbudował kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej. W 1944 roku doznał paraliżu i przebywał w Domu Księży Emerytów w Kielcach, gdzie zmarł. Został pochowany na cmentarzu Starym w Kielcach.
Uwagi
Przypisy