Adam Bieńkowski
Adam Bieńkowski herbu Łada, znany również jako Adam Łada-Bieńkowski (ur. 1867, zm. 28 grudnia 1909 w Wiedniu) był polskim doktorantem prawa, dziennikarzem oraz urzędnikiem.
Życiorys
Urodził się w 1867 roku, legitymując się herbem szlacheckim Topór. Był synem Adama Piotra Bieńkowskiego i Blanki Rudolfiny Franciszki z domu Zalewskiej, która nosiła herb Lubicz.
W 1885 roku ukończył gimnazjum we Lwowie, a następnie studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. Przez wiele lat aktywnie zajmował się publicystyką, współpracując z „Gazetą Lwowską”. Po zakończeniu studiów prawniczych rozpoczął pracę w C. K. Namiestnictwie, kontynuując jednocześnie działalność w prasie. W 1898 roku zainicjował oraz kierował tworzeniem galicyjskiej filii C. K. Biura Korespondencyjnego dla Lwowa, a w 1901 roku dla Krakowa, zostając pierwszym kierownikiem tej instytucji. W 1903 roku został powołany do Departamentu Prasowego w Prezydium Rady Ministrów w Wiedniu, gdzie awansował na kolejne stanowiska, w tym wicesekretarza oraz sekretarza ministerialnego, aż do uzyskania tytułu radcy sekcyjnego. W swoim zakresie prowadził dział tłumaczeń materiałów dziennikarskich do użytku urzędowego oraz informował cesarza Franciszka Józefa o postulatach płynących z Galicji. Publikował również swoje prace w wiedeńskich czasopismach. Był jednym z pierwszych członków Towarzystwa Dziennikarzy Polskich.
W ostatnich miesiącach życia zmagał się z problemami kardiologicznymi. Zmarł 28 grudnia 1909 roku w Wiedniu w wyniku zapalenia płuc, mając niespełna 43 lata. Był żonaty i miał kilkoro dzieci, w tym syna Adama.
Po Adamie Bieńkowskim na stanowisku referenta prasy polskiej w Prezydium Rady Ministrów w Wiedniu został powołany Alfred Wysocki.
Odznaczenia
Austro-węgierskie
- Kawaler Orderu Franciszka Józefa (1905)
- Brązowy Medal Jubileuszowy Pamiątkowy dla Sił Zbrojnych i Żandarmerii
- Medal Jubileuszowy Pamiątkowy dla Cywilnych Funkcjonariuszów Państwowych
- Krzyż Jubileuszowy dla Cywilnych Funkcjonariuszów Państwowych
Inne odznaczenia
- Komandor Orderu Gryfa – Wielkie Księstwo Meklemburgii-Schwerin
- Order Świętej Anny III klasy – Imperium Rosyjskie