Adam Benis

Adam Jerzy Benis (ur. 9 marca 1898 w Krakowie, zm. 24 stycznia 1936 w Warszawie) był polskim dyplomatą, historykiem oraz badaczem stosunków polsko-egipskich.

Życiorys

Był synem Artura Benisa. Kształcił się w szkołach średnich w Neuchâtel oraz Genewie. Ukończył studia na wydziałach prawnym i humanistycznym na uniwersytetach w Genewie, Fryburgu, Paryżu, Wiedniu i Warszawie. Od 1917 roku pracował w polskim biurze prasowym oraz w misji Rady Regencyjnej w Bernie. W 1919 roku był delegatem i doradcą w kwestiach gospodarczych na konferencji pokojowej w Paryżu. W tym samym roku pełnił funkcję referenta w Departamencie Politycznym Komitetu Narodowego Polskiego.

Przez wiele lat był zatrudniony w służbie dyplomatycznej, m.in. do 1923 roku jako sekretarz w Poselstwie RP w Paryżu. Z dniem 1 października 1931 roku został mianowany attaché honorowym Poselstwa RP w Kairze, a od 1 czerwca 1932 roku pełnił funkcję sekretarza Poselstwa. Został odwołany z tej pozycji 28 lutego 1934 roku, a 1 marca 1934 roku został mianowany radcą ministerialnym i przydzielony do Biura Radcy Ekonomicznego w MSZ. Jesienią 1934 roku otrzymał w MSZ urlop bezpłatny, a 1 sierpnia 1935 roku został przeniesiony w stan nieczynny. Często pełnił rolę delegata do Ligi Narodów w Genewie.

W Kairze łączył pracę dyplomatyczną z badaniami naukowymi na temat polskiej emigracji po powstaniu listopadowym, kontaktów polsko-egipskich oraz relacji Polski z krajami Lewantu. Publikował artykuły w różnych czasopismach. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Królewskiego Towarzystwa Geograficznego Egiptu; w 1934 roku wygłosił tam odczyt na temat Muhammada Alego. Zgromadził także materiał badawczy przez kwerendy archiwalne w Polsce, Francji, Austrii i krajach arabskich, jednak los tych notatek nie jest znany. Pośmiertnie wydano jedynie jego pracę Une mission militaire polonaise en Egypte (Kair 1938).

Był również współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Dobroczynnego w Kairze.

Odznaczenia

  • Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Legii Honorowej (Francja).

Przypisy

Bibliografia

  • Marek Dziekan, Polacy a świat arabski. Słownik biograficzny, Niezależne Wydawnictwo „Rocznik Tatarów Polskich”, Gdańsk 1998, s. 24
  • Joachim J. Śliwa, Starożytny Egipt oczami Polaków. Słownik biograficzny egiptologów, archeologów i badaczy pokrewnych dziedzin, podróżników i kolekcjonerów oraz literatów i malarzy zafascynowanych przeszłością i teraźniejszością Egiptu, Kraków: Polska Akademia Umiejętności, 2019, s. 15, ISBN 978-83-7676-301-9.

Linki zewnętrzne

Dzieła Adama Benisa w bibliotece Polona.