Adam Ashley-Cooper

Adam Ashley-Cooper

Adam Ashley-Cooper (urodzony 27 marca 1984 w Sydney) to australijski rugbysta, wszechstronny zawodnik formacji ataku, reprezentujący swój kraj zarówno w rugby piętnasto-, jak i siedmioosobowym. Jest zwycięzcą Super Rugby oraz Pucharu Trzech Narodów w 2011 roku, a także dwukrotnym medalistą Pucharu Świata.

W trakcie swojej kariery grał na obu skrzydłach, w środku ataku oraz na pozycji obrońcy. Do jego mocnych stron należała gra w ataku z piłką w ręku, szybkość, umiejętność unikania przeciwników oraz solidna obrona, wspierana przez sportowy instynkt i spryt.

Kariera klubowa

Początkowo Ashley-Cooper uprawiał rugby league, ale po zakończeniu działalności jego klubu w wieku czternastu lat, rozważał grę w tenisa. Ostatecznie jednak rozpoczął treningi rugby union w juniorskim zespole Ourimbah Rugby Club. Po ukończeniu Berkeley Vale High School w 2002 roku przeniósł się do Sydney, gdzie zaczął grać w rezerwach Northern Suburbs, a po miesiącu znalazł się w pierwszej drużynie seniorów w rozgrywkach Shute Shield. Z tym klubem związał się na całą swoją karierę.

Jego dobre występy przyciągnęły uwagę włodarzy Brumbies, co zaowocowało kontraktem szkoleniowym na sezon 2004, a pełnym kontraktem rok później. Wraz z drużyną przygotowywał się do finału Super 12 w 2004 roku, jednak nie znalazł się na ławce rezerwowych. Brumbies odnieśli zwycięstwo w tym meczu, ale Ashley-Cooper nie zdołał już dotrzeć do fazy play-off w późniejszych latach. Debiutował w Super 12 w meczu przeciwko Crusaders, ale kontuzja ścięgna ograniczyła jego występy do trzech meczów w sezonie 2005. W kolejnym roku stał się podstawowym obrońcą drużyny, opuszczając tylko jedno spotkanie z powodu niegroźnego urazu, a razem z Brumbies zdobył Australian Provincial Championship. Następnie ogłosił przedłużenie kontraktu do końca 2011 roku.

W kolejnych trzech sezonach grał na pozycji obrońcy, skrzydłowego i środkowego ataku. W 2007 roku zagrał we wszystkich meczach, otrzymując tytuł najlepszego gracza formacji ataku Brumbies, a jedna z jego akcji została uznana za przyłożenie roku. Rok później doznał kontuzji więzozrostu kostki w pierwszej kolejce, ale po powrocie w ósmej rundzie, zdobył cztery przyłożenia, co pozwoliło mu na współdzielenie tytułu najlepszej liczby przyłożeń w klubie. W 2009 roku zagrał pełny sezon w wyjściowej piętnastce, zdobywając trzy przyłożenia, podobnie jak w roku 2010.

W 2011 roku ogłosił, że pozostaje w australijskim rugby na kolejne dwa lata, jednak w 2012 roku podpisał kontrakt z Waratahs, który został przedłużony o dwa lata w 2013 roku. W drużynie tej zadebiutował w przedsezonowym meczu przeciwko reprezentacji Tonga, a następnie wystąpił we wszystkich szesnastu meczach ligowych. W sezonie 2013 obchodził swoje setne wystąpienie w Super Rugby, które uczcił zdobyciem przyłożenia. W roku 2014 nie opuścił żadnego meczu Waratahs, a zespół zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Super Rugby, a Ashley-Cooper został wybrany najlepszym graczem finału. Podczas klubowej gali otrzymał również wyróżnienie dla najlepszego zawodnika formacji ataku.

W październiku 2014 roku ogłosił, że po Pucharze Świata w 2015 roku opuści Australię, a dwa miesiące później podpisał dwuletni kontrakt z francuskim Union Bordeaux Bègles.

Kariera reprezentacyjna

W 1999 roku reprezentował drużynę U-15 NSW Country Junior Rugby Union, a dwa lata później został powołany do stanowej drużyny U-17, w której otrzymał tytuł najlepszego zawodnika roku.

W sezonie 2003/2004 brał udział w rozgrywkach IRB Sevens World Series w kadrze rugby siedmioosobowego. W 2004 roku znalazł się w składzie kadry U-21, która zajęła czwarte miejsce na mistrzostwach świata, występując w trzech meczach. Rok później uczestniczył w zgrupowaniu, a następnie został wybrany do składu na mistrzostwa U-21, gdzie Australijczycy dotarli do finału, w którym przegrali z rówieśnikami z RPA.

Pierwsze powołanie do seniorskiej kadry otrzymał w sierpniu 2005 roku, zastępując kontuzjowanego Marka Gerrarda. Niespodziewanie zadebiutował w meczu przeciwko Springboks, gdyż na dziesięć minut przed jego rozpoczęciem kontuzji doznał Elton Flatley. Ze względu na pośpiech wprowadzania go do składu, Ashley-Cooper zadebiutował w barwach Wallabies w koszulce bez numeru. Miesiąc później został powołany na zgrupowanie, a następnie do składu kadry A, z którą zagrał przeciwko Barbarians Français. W kolejnym roku ponownie występował w kadrze A, grając mecze przeciwko Fidżi, Ospreys, Irlandii A i Szkocji A.

W grudniu 2006 roku został nominowany przez Johna Connolly’ego do szerokiego składu Wallabies przygotowującego się do Pucharu Świata 2007. Po udanym sezonie ligowym znalazł się w węższej kadrze na pierwszą część sezonu i po dwóch latach nieobecności ponownie zagrał w złoto-zielonej koszulce. Od tego momentu stał się kluczowym graczem drużyny w Pucharze Trzech Narodów/The Rugby Championship oraz w czerwcowych i listopadowych meczach reprezentacji. Zagrał także przeciwko British and Irish Lions podczas ich tournée w 2013 roku. W październiku 2014 roku stał się szóstym reprezentantem Australii, który osiągnął barierę stu testmeczów, do grona tego dołączyli wcześniej George Gregan, Nathan Sharpe, George Smith, Stephen Larkham i David Campese.

Podczas Pucharu Świata 2007 zagrał w czterech meczach, a Australijczycy odpadli z turnieju w ćwierćfinale. W 2011 roku znalazł się w trzydziestoosobowym składzie reprezentacji na Puchar Świata w Rugby, gdzie zagrał w pełnych osiemdziesięciu minutach we wszystkich siedmiu meczach, grając na czterech różnych pozycjach – 11, 13, 14 i 15. Jego drużyna zdobyła brązowy medal, a sam zawodnik ustanowił rekord, zdobywając najszybszego hat-tricka w historii Pucharu Świata w meczu z USA. Kolejnym sukcesem zespołu z udziałem Ashley-Coopera było zwycięstwo w Pucharze Trzech Narodów w 2011 roku.

Występował zarówno w barwach Barbarians, jak i przeciwko nim.

Varia

Jego przyłożenie zostało uznane za najlepsze w Australii w 2009 roku.

W listopadzie 2013 roku został zawieszony na jeden mecz za zbytnią celebrację zwycięstwa z Irlandią.

Jego wujkiem był reprezentant Australii, Graeme Bond.

Przypisy

Bibliografia

Adam Ashley-Cooper – ESPN Scrum Profile. [dostęp 2015-06-01]. (ang.).

Adam Ashley-Cooper – Wallabies Profile. [dostęp 2014-10-05]. (ang.).

Adam Ashley-Cooper – Waratahs Profile. [dostęp 2014-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-15)]. (ang.).

Adam Ashley-Cooper – It’s Rugby Profile. [dostęp 2014-10-05]. (ang.).