Adam Antoni Nowak (urodzony 16 lutego 1912 roku we Lwowie, zmarły w kwietniu lub maju 1940 roku w Charkowie) to polski architekt, podporucznik piechoty rezerwy w Wojsku Polskim, który stał się ofiarą zbrodni katyńskiej.
Życiorys
Był synem Józefa i Albiny. Ukończył gimnazjum państwowe w Samborze w 1931 roku. Następnie rozpoczął naukę na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej (PW). Po powołaniu do wojska, został wysłany na kurs podchorążych rezerwy piechoty w 12. Dywizji Piechoty, który zakończył w 1936 roku. Rok później odbył ćwiczenia rezerwy w 52. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych.
W 1939 roku został zmobilizowany i brał udział w kampanii wrześniowej w szeregach swojego macierzystego pułku. Po dostaniu się do niewoli sowieckiej, został przewieziony do obozu jenieckiego w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie, a jego ciało pochowano w bezimiennej zbiorowej mogile w Piatichatkach. Od 17 czerwca 2000 roku znajduje się tam oficjalnie Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Widnieje na Liście Starobielskiej NKWD pod numerem 2384.
5 października 2007 roku, minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, na podstawie decyzji nr 439/MON, nadał mu pośmiertnie stopień porucznika. Awans ogłoszono 10 listopada 2007 roku w Warszawie podczas uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.
Zobacz też
- jeńcy polscy w niewoli radzieckiej (od 1939 roku)
- obozy NKWD dla jeńców polskich
- ofiary zbrodni katyńskiej – zamordowani w Charkowie
Uwaga
Przypisy
Bibliografia
Jerzy Ciesielski, Zuzanna Gajowniczek, Grażyna Przytulska, Wanda Krystyna Roman, Zdzisław Sawicki, Robert Szczerkowski, Wanda Szumińska: Charków. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego. Jędrzej Tucholski (red.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2003. ISBN 83-916663-5-2.
Adam Antoni Nowak, sejm-wielki.pl
Straty architektów w II wojnie światowej, SARP
Linki zewnętrzne
Muzeum Katyńskie