Adam Andruszkiewicz (ur. 30 czerwca 1990 w Grajewie) to polski polityk, który w latach 2015–2016 pełnił funkcję prezesa Młodzieży Wszechpolskiej, a następnie zasiadał w Sejmie VIII, IX i X kadencji. W latach 2016–2018 kierował stowarzyszeniem Endecja, a w latach 2019–2020 oraz w 2023 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Dodatkowo, w latach 2020–2023 pełnił tę samą rolę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Życiorys
Ukończył studia z zakresu stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku. Angażował się w działalność samorządu studentów na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB, a następnie dołączył do Rady Absolwentów Instytutu Historii i Nauk Politycznych UwB. Był związany z Młodzieżą Wszechpolską, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa oraz kierował okręgiem podlaskim. W marcu 2015 roku został wybrany na prezesa MW na dwuletnią kadencję. Związany był również z Ruchem Narodowym, z ramienia którego w 2014 roku kandydował do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmiku Województwa Podlaskiego.
W wyborach parlamentarnych w 2015 roku ubiegał się o mandat poselski w okręgu białostockim z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego Kukiz’15, utworzonego przez Pawła Kukiza. Otrzymał mandat posła VIII kadencji, zdobywając 15 668 głosów. W Sejmie został wiceprzewodniczącym Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz współprzewodniczącym Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej.
W maju 2016 roku opuścił Ruch Narodowy oraz zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa MW przed końcem kadencji. W tym samym miesiącu, współpracując z Rafałem Ziemkiewiczem, Markiem Jakubiakiem i Sylwestrem Chruszczem, założył stowarzyszenie Endecja, w którym objął funkcję prezesa w grudniu 2016 roku. W listopadzie 2017 roku opuścił klub Kukiz’15 i przystąpił do koła poselskiego Wolnych i Solidarnych. W kwietniu 2018 roku wystąpił z Endecji, a w następnym miesiącu, razem z innym posłem WiS, Jarosławem Porwichem, założył Stowarzyszenie „Dla Polski”. 28 grudnia 2018 roku opuścił KP WiS i tego samego dnia został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, z datą objęcia obowiązków wyznaczoną na 2 stycznia 2019 roku.
W lutym 2019 roku, w wyniku doniesień dziennikarzy Superwizjera, ujawniono, że część podpisów poparcia komitetu organizowanego przez Młodzież Wszechpolską w województwie podlaskim w wyborach samorządowych w 2014 roku była sfałszowana. Adam Andruszkiewicz, jako ówczesny kierujący MW w tym regionie, nie został jednak przesłuchany w tej sprawie. Polityk pozwał stację TVN, oskarżając ją o naruszenie dóbr osobistych w reportażu. W 2023 roku sąd pierwszej instancji oddalił jego pozew.
W wyborach parlamentarnych w 2019 roku ponownie kandydował do Sejmu w tym samym okręgu, tym razem z 10. miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskał mandat poselski IX kadencji, zdobywając 29 829 głosów. W październiku 2020 roku przeszedł na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie nadzorował Departament Zarządzania Danymi, Departament Rozwiązań Innowacyjnych oraz Departament Regulacji Cyfrowych. W maju 2023 roku ponownie objął stanowisko sekretarza stanu w reaktywowanym Ministerstwie Cyfryzacji i został członkiem PiS. W tym samym roku wystartował z ramienia tej partii do Sejmu, zdobywając 53 632 głosy i uzyskując mandat posła X kadencji. W grudniu 2023 roku zakończył pełnienie funkcji wiceministra cyfryzacji. W Sejmie zasiadał w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji Łączności z Polakami za Granicą. W 2024 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat w kolejnych wyborach europejskich, uzyskując 78 488 głosów. W październiku tego samego roku wszedł w skład komitetu wykonawczego PiS, a w kampanii wyborczej w 2025 roku odpowiadał za kampanię internetową kandydata na prezydenta RP Karola Nawrockiego.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 2023 roku otrzymał Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz tytuł honorowego obywatela gminy Giby.