Adam Abramek (urodzony 8 listopada 1962 w Lublinie) to kompozytor, producent muzyczny oraz multiinstrumentalista. W swojej karierze współpracował lub współpracuje z takimi artystami jak Bajm, Beata Kozidrak, Kasia Kowalska, Andrzej Piaseczny oraz Iza Trojanowska.
Życiorys
Adam Abramek ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, gdzie wraz z Rafałem Dąbrowskim stworzył zespół Kamuflaż. Po zakończeniu edukacji średniej podjął studia na wydziale Przetwarzania i Użytkowania Energii Elektrycznej Politechniki Lubelskiej, a później przeniósł się na wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, który ukończył w 1990 roku. Już od pierwszego roku studiów był członkiem zespołu Bajm. Po odejściu z grupy rozpoczął karierę jako kompozytor i producent.
Razem z Pawłem Sotem jest współautorem wielu znanych utworów, takich jak:
- Biała armia, Siedzę i Myślę, Taka Warszawa, Żal Mi Tamtych Nocy, Teraz Płynę, Złota Brama – wykonywane przez Beatę Kozidrak i zespół Bajm,
- Nobody, Starczy Słów, Być Tak Blisko – dla Kasi Kowalskiej,
- Wszystko Trzeba Przeżyć – Andrzej Piaseczny.
Adam Abramek i Paweł Sot zdobyli trzy podwójne płyty platynowe, sześć platynowych i dwanaście złotych. Co roku biorą udział w akcji charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, organizowanej przez Ewę Dados.
Lata 1990–2000
W 1990 roku zespół Bajm wydał album „Biała Armia”, który przyniósł Adamowi Abramkowi i Pawłowi Sotowi pierwszy sukces. Skomponowali oni utwory takie jak Miłość i ja, U stóp szklanych gór oraz tytułowa Biała Armia, co przyczyniło się do uzyskania statusu platyny. Piosenki te znalazły się również na składance „Ballady” zespołu Bajm z 1997 roku, która również osiągnęła status platyny.
W 1996 roku rozpoczęli współpracę z Izabelą Trojanowską, co zaowocowało płytą „Chcę Inaczej” oraz przebojem I stało się.
W 1998 roku wydano album Beaty Kozidrak „Beata”, na którym znalazły się takie hity jak Siedzę i myślę, Taka Warszawa, Żal mi tamtych nocy oraz Wieczna zima. Płyta uzyskała status podwójnej platyny oraz nagrody Fryderyk ’98 w kategorii „Płyta Pop” i Superjedynkę.
W 1998 roku Adam Abramek i Paweł Sot byli współproducentami i współkompozytorami płyty Maryli Rodowicz „Przed Zakrętem”. W 1999 roku skomponowali oraz współprodukowali przebój Czasami zbiera się na burzę wykonywany przez Renatę Dąbkowską, który zdobył nagrodę publiczności na Koncercie Premier w Opolu. W tym samym roku współprodukowali album Energy.
W 2000 roku Adam Abramek był producentem płyty Kasi Kowalskiej „5”, na której skomponował wiele utworów, w tym wykorzystane w filmie „Dlaczego nie” oraz Nobody. Album szybko zdobył status złotej płyty i przyniósł Kasi Kowalskiej nagrodę MTV oraz Superjedynkę w kategorii „Płyta Rock”.
W 2000 roku zespół Bajm wydał album „Szklanka Wody”, na którym znalazły się utwory 12 stopni i Lublin – Grodzka 36 A. Płyta otrzymała nagrodę Fryderyka w kategorii „Album Roku 2000” oraz status podwójnej platyny.
Lata 2001–2010
W 2001 roku kontynuował współpracę z Kasią Kowalską, co zaowocowało kompozycją utworu Starczy Słów, który zdobył nagrodę Gwiazda 2001 serwisu 30 Ton za najlepszy teledysk. Utwór ten znajduje się na albumie „Antidotum” (2002), na którym Abramek skomponował również utwór Bezpowrotnie oraz (razem z Pawłem Sotem) To był sen.
W 2002 roku utwór Bezpowrotnie ukazał się na płycie „A Tribute to Ayrton Senna”, która zdobyła status platyny. W tym samym roku Adam Abramek skompilował i zajął się aranżacją piosenki do serialu Garderoba Damska.
W 2002 roku współpracował z Alicją Janosz przy albumie „Ala Janosz”, promowanym przez singiel Zmień siebie. Również w 2002 roku był producentem płyty Marek Torzewski „Nic nie jest dane nam na zawsze”, która uzyskała status platyny.
W 2002 roku zajął się aranżacją utworu Niewinność Edyty Bartosiewicz. W 2003 roku współpracował z Ewą Małas-Godlewską oraz José Curą przy projekcie „Songs of Love”, który zdobył status platyny i został wydany w wielu krajach.
W 2003 roku był producentem i kompozytorem większości utworów na albumie Andrzeja Piasecznego oraz na płycie Seweryna Krajewskiego „Jestem”.
W 2004 roku pełnił rolę kierownika muzycznego w przedstawieniu Herbaciane nonsensy w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, które było hołdem dla twórczości Agnieszki Osieckiej.
W 2004 roku skomponował i wyprodukował album Emi (Emilia Majcherczyk), na którym znalazły się przeboje takie jak Tylko ciebie chcę oraz Rań mnie (Karma). Utwór Tylko ciebie chcę wykorzystano w filmie „Świadek Koronny” w 2007 roku.
W 2005 roku ponownie współpracował z Beatą Kozidrak przy solowej płycie „Teraz płynę”, na której znalazły się hity Teraz płynę oraz Złota brama. Album zdobył status podwójnej platyny oraz nagrodę „Złotego Dzioba 2006” Radia WAWA w kategorii „Płyta Roku”. W 2006 roku Adam Abramek produkował album Michała Hochmana „To była miłość” oraz współpracował z Kashmirem przy utworze Ok, nie chcę nic więcej, który zdobył popularność w ogólnopolskich stacjach radiowych.
W 2008 roku kompozycja i produkcja utworów na albumie Ireny Jarockiej „Małe Rzeczy”. W 2009 roku skomponował utwór do serialu „M jak miłość” Nie pytaj o miłość, wykonywany przez Beatę Kozidrak, a także utwór P.S. Zabierz mnie tam dla zespołu Bajm.
Lata 2010–2020
W 2011 roku Adam Abramek i Paweł Sot stworzyli muzykę do dwóch filmów cyklu „Teatr Historii” Bogusława Wołoszańskiego: „Miasto Niepokonane” oraz „Oblężenie – Malbork 1410”. W tym samym roku skomponowali i wyprodukowali utwór Pastorałka Anielska dla Ady Szymczyk.
Adam Abramek i Paweł Sot są również zaangażowani w projekt Pulaski Skyway. W 2012 roku ponownie współpracowali z zespołem Bajm, będąc kompozytorami części utworów na albumie „Blondynka”. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Martą Podulką, z którą skomponował utwory Cisza niech odejdzie i Nieodkryty ląd, a także pełnił rolę producenta.
W 2014 roku kontynuowano współpracę z Martą Podulką, tworząc utwór Mocna. W 2018 roku stworzył muzykę do dokumentu Agnieszki Arnold „U Siebie”, opowiadającego o karierze Michała Hochamana. W tym samym roku współpracował z Kasią Kowalską przy albumie Aya, produkując jedenaście utworów.
W 2019 roku skomponował i wyprodukował utwór Więcej niż kochanek w wykonaniu Olgi Bończyk oraz Moja Wędrówka w wykonaniu Michała Hochmana. Premiera utworu Mała książka Wielki człowiek odbyła się 31 grudnia 2019 roku. W 2020 roku zajął się produkcją utworu Halleluyah Anyway w wykonaniu Beaty Spychalskiej.
Udział w akcji charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”
W ramach akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” powstał utwór My z Lublina (muzyka: Adam Abramek, Paweł Sot, tekst: Zbigniew Stawecki), w którym udział wzięli:
- Beata Kozidrak (śpiew),
- Krzysztof Cugowski (śpiew),
- Zespół VOX (śpiew),
- Zespół Dziecięcy ‘Pelasie’ (Andrzej, Wojtek i Małgosia Czaplińscy),
- Marek Raduli (gitara),
- Tomasz Dąbrowski (gitara),
- Paweł Sot (klawisze),
- Adam Abramek (gitara basowa),
- Rory Walsh (perkusja),
- Tomasz Spodyniuk (harmonijka ustna).
Realizacją nagrań zajmowali się: Leszek Wojtas, Jarosław Gołofit, Paweł Skura, Artur Zaremba, Sławomir Gładyszewski oraz Piotr Bańka. W skład projektu wchodziły także utwory takie jak Kolęda Betlejem (A&S PROJECT) oraz Maszynka cudów, wykonywane przez dzieci związane z audycją ‘Jasiek’ (muzyka: Adam Abramek, Paweł Sot, tekst: Grażyna Lutosławska).
Adam Abramek organizuje również charytatywne koncerty „Dar serca za dar serca”, które są podziękowaniem dla wolontariuszy i przyjaciół akcji PDPZ. W tych wydarzeniach biorą udział artyści tacy jak Krzysztof Cugowski, Wojtek i Piotrek Cugowscy, Romuald Czystaw, Maciej Gładysz, Michał Hochman, Majka Jeżowska, Romuald Lipko, Amadeusz Majerczyk (Tie Break), Krzysztof Patocki, Dariusz Tokarzewski (VOX), Izabela Trojanowska, Urszula oraz Tomasz Zeliszewski.
Dyskografia (producent, kompozytor)
- 1990: Bajm, „Biała Armia” (Polskie Nagrania Muza)
- 1996: Izabela Trojanowska, „Chcę Inaczej” (Starling)
- 1997: Bajm, „Ballady” (Pomaton EMI)
- 1998: Beata Kozidrak, „Beata” (Pomaton EMI)
- 1998: Maryla Rodowicz, „Przed Zakrętem” (Universal Music PL)
- 1999: Renata Dąbkowska, „Jedyna na cały świat” (Universal Music Polska)
- 1999: Energy, „Energy” (Pomaton EMI)
- 2000: Kasia Kowalska, „5” (Universal Music Polska)
- 2000: Bajm, „Szklanka wody” (Wydawca: Pomaton EMI)
- 2002: Kasia Kowalska, „Antidotum” (Universal Music Polska)
- 2002: „A Tribute to Ayrton Senna” (Magic)
- 2002: Alicja Janosz, „Ala Janosz” (BMG)
- 2002: Edyta Bartosiewicz, Niewinność
- 2003: Ewa Małas-Godlewska/José Cura, „Song of Love” (Sony BMG)
- 2003: Andrzej Piaseczny, „Andrzej Piaseczny” (BMG)
- 2003: Seweryn Krajewski, „Jestem” (Sony Music Entertainment Poland)
- 2004: Emi, „Emi” (ITI)
- 2005: Beata Kozidrak, „Teraz płynę” (Pomaton EMI)
- 2006: Michał Hochman, „To była miłość”
- 2006: Beata Kozidrak, „Platynowa” (EMI music)
- 2006: Kashmir, Ok, nie chcę nic więcej
- 2008: Irena Jarocka, „Małe rzeczy” (Universal Music Polska)
- 2009: Beata Kozidrak, Nie pytaj o miłość
- 2009: Bajm, P.S. Zabierz mnie tam
- 2011: My z Lublina, Maszynka Cudów
- 2011: Ada Szymczyk, Pastorałka Anielska
- 2012: Bajm, „Blondynka”
- 2012: Marta Podulka, „Cisza niech odejdzie”
- 2013: Marta Podulka, „Nieodkryty ląd”
- 2014: Marta Podulka, „Mocna”
- 2014: Stan Borys „Stokrocie”
Przypisy