Adam Ablewicz
Adam Ablewicz (urodzony 15 listopada 1913 roku w Dukli, zmarły 11 stycznia 1999 roku w Przeworsku) był polskim kapłanem rzymskokatolickim, pełnił funkcję kapelana honorowego Jego Świątobliwości oraz proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku. Pełnił także rolę dziekana Dekanatu Przeworsk i Jarosław oraz honorowego prepozyta Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej. Był również odnowicielem kultu Grobu Bożego w Przeworsku i starszym bratem abpa Jerzego Ablewicza.
Życiorys
Adam Ablewicz kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, gdzie przyjął święcenia kapłańskie w 1937 roku. Swoją karierę rozpoczął w parafiach: Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Jasienicy Rosielnej, Jasło (fara) oraz w Jarosławiu. W trakcie wysiedlenia mieszkańców Jasła i po pożarze miasta, gdzie był wikariuszem, od września 1944 roku znalazł schronienie na plebanii w Bączalu Dolnym, dzięki pomocy proboszcza i działacza opozycyjnego ks. Floriana Zająca. W latach 1945–1964 pełnił posługę jako proboszcz w Muninie, a w 1964 roku został 39. proboszczem parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku. Pełnił także funkcje prepozyta Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej oraz dziekana dekanatów Przeworsk i Jarosław.
Jako proboszcz w Przeworsku, przeprowadził kompleksową przebudowę plebanii. Z jego inicjatywy zmodernizowano również krużganek oraz kancelarię, powiększono bramę wjazdową, pokryto dachy blachą ocynkowaną oraz położono nowe chodniki i kostkę brukową wokół kościoła. W samym kościele zrealizowano nową instalację elektryczną i nagłośnienie, zainstalowano centralne ogrzewanie, odnowiono wnętrze oraz wymieniono elementy stolarki.
Ksiądz Ablewicz przywrócił do kultu Kaplicę Grobu Bożego i doprowadził do wprowadzenia w Przeworsku Święta Grobu Chrystusowego. W 1982 roku kościół pw. Ducha Świętego w Przeworsku został ogłoszony bazyliką mniejszą. Ksiądz Ablewicz przewodniczył również obchodom jubileuszowym, takim jak 600-lecie diecezji przemyskiej, Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz Rok Święty 1975. Dzięki jego staraniom powstały kościoły w Dębowie i Grzęsce oraz kaplice w Studzianie, Przeworsku na ul. Jedności i w Szpitalu Rejonowym w Przeworsku. Umożliwił także przekazanie części działki parafii na potrzeby rozbudowy Liceum Ogólnokształcącego w Przeworsku.
W 1987 roku otrzymał nagrodę Zasłużony Działacz Kultury, w 1997 roku Nagrodę Miasta Przeworska „Ratusz”, a w 1992 roku tytuł Przyjaciela Szkoły (Liceum Ogólnokształcącego w Przeworsku).
Zmarł 11 stycznia 1999 roku w Szpitalu w Przeworsku, a uroczystości pogrzebowe miały miejsce 13 stycznia, po czym został pochowany na cmentarzu w Przeworsku.
W Przeworsku, w pobliżu Bazyliki Ducha Świętego, znajduje się ulica poświęcona jego pamięci.
Przypisy
Bibliografia
Henryk Pelc (red.), Ósmy wiek Przeworska, Przeworsk 2012.