Ada Sari

Ada Sari

Ada Sari, właściwie Jadwiga Szayer (urodzona 29 czerwca 1886 w Wadowicach, zmarła 12 lipca 1968 w Aleksandrowie Kujawskim) – była polską śpiewaczką operową, sopranem koloraturowym, aktorką oraz pedagożką.

Życiorys

Jadwiga Leontyna przyszła na świat w rodzinie adwokata Edwarda Scheuera i Franciszki z Chybińskich. W wieku trzech lat, jej ojciec zmienił nazwisko na Szayer i przeprowadził się z rodziną do Starego Sącza, gdzie otworzył kancelarię adwokacką oraz szybko został burmistrzem, pełniąc tę funkcję przez siedemnaście lat.

Po zakończeniu podstawowej edukacji studiowała śpiew w gimnazjum w Cieszynie oraz muzykę w pensji sióstr Bożej Miłości w Krakowie. W latach 1905–1907 kształciła się w Prywatnej Szkole Muzycznej hrabiny Pizzamano w Wiedniu, a następnie w latach 1907–1909 kontynuowała naukę śpiewu w Mediolanie. Występowała w teatrze w Rzymie, a później na prestiżowych scenach operowych na całym świecie, takich jak La Scala w Mediolanie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku, podobnie jak jej przyjaciółka Stanisława Zawadzka. Odbyła tournée po całym świecie, prezentując repertuar złożony z najważniejszych oper oraz wykonując największe partie koloraturowe.

W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie, gdzie założyła własne studio operowe i poświęciła się edukacji. Wśród jej uczennic znajdowały się Halina Mickiewiczówna de Larzac, Bogna Sokorska, Urszula Trawińska-Moroz, Nina Stano, Maria Fołtyn, Zdzisława Donat, Lidia Kłobucka.

Po wojnie na krótko powróciła na scenę operową, jednak przede wszystkim skoncentrowała się na nauczaniu, najpierw w Konserwatorium Krakowskim (1946–1947). W 1947 roku wróciła do Warszawy, gdzie otworzyła klasę śpiewu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (uzyskując tytuł profesora nadzwyczajnego) oraz prowadziła zajęcia w Średniej Szkole Muzycznej nr 1.

Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim (kwatera: Aleja Zasłużonych-1-154).

Ordery i odznaczenia

  • Order Sztandaru Pracy II klasy (1960)
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1953)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (9 listopada 1932)
  • Złoty Krzyż Zasługi (11 lipca 1955)
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (19 stycznia 1955)

Upamiętnienie

Od 1985 roku w Nowym Sączu odbywa się Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”.

Uwagi

Przypisy

Linki zewnętrzne

Witryna internetowa Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

Zdjęcia i afisze związane z Adą Sari w bibliotece Polona