Ad maiorem Dei gloriam
Ad maiorem Dei gloriam (w skrócie AMDG) to łacińska dewiza Towarzystwa Jezusowego, która oznacza „na większą chwałę Bożą”. Od chwili powstania zakonu stanowi ona programowe hasło jezuickie, które odzwierciedla ducha oraz styl życia tej wspólnoty. Znaczenie tej formuły jest bliskie pojęciu magis (łac. „bardziej”, „więcej”), które jest jednym z fundamentalnych elementów duchowości ignacjańskiej.
Dewiza ta pojawia się ponad 300 razy w konstytucjach oraz listach św. Ignacego Loyoli, czasami w nieco zmodyfikowanej formie. Uznaje się, że w skrótowy sposób oddaje ona istotę ignacjańskich Ćwiczeń duchownych, wyrażając ideę nieustannego, wszechstronnego samorozwoju oraz duchowego doskonalenia. Charyzmat Towarzystwa Jezusowego charakteryzuje się wieloma wymiarami i różnorodnymi obszarami działania, a dewiza AMDG odzwierciedla ten charakter, zgodnie z duchem ignacjańskiej medytacji, która wzywa do poszukiwania możliwości służby Bogu wszędzie tam, gdzie powołuje Król Wieczny. W haśle zawarta jest więc gotowość do pełnego oddania się służbie Bożej.
Ad maiorem Dei gloriam jest również powszechnym mottem, które znajduje się na jezuickich kościołach, budynkach kolegiów oraz domach zakonnych. Często bywa umieszczane przez autorów jezuickich jako zdanie kończące książki.
Istnieją także różne drobne warianty tej dewizy, na przykład dłuższa forma omnia ad maiorem Dei gloriam (łac. „wszystko na większą chwałę Bożą”). Często spotyka się również rozszerzoną wersję, uwzględniającą aspekt maryjny, która od zawsze była obecna w duchowości jezuickiej, a brzmi ad maiorem Dei gloriam et Beatissimae Virginis Mariae honorem (łac. „na większą chwałę Bożą i cześć Najświętszej Dziewicy Maryi”).
Bibliografia
- Ludwik Grzebień SI, Encyklopedia wiedzy o jezuitach, Kraków 1996; wersja on-line
- Jakub Kołacz SI, Słownik języka i kultury jezuitów polskich, Kraków 2006