Acykliczność

Acykliczność

Acykliczność to cecha preferencji oraz innych relacji dwuczłonowych, która wymaga, aby przeciwsymetryczna część relacji nie zawierała cykli.

Definicja

Formalnie, relacja dwuczłonowa R jest acykliczna, jeśli nie istnieje ciąg elementów x 1, x 2, …, x n, taki że:

x 1 R x 2, x 2 R x 3, …, x n-1 R x n, x n R x 1. Często przyjmuje się, że relacja R jest przeciwsymetryczna.

Acykliczność a przechodniość

Dla każdej (słabej) relacji preferencji R można zdefiniować przeciwsymetryczną podrelację silnej preferencji P oraz symetryczną podrelację obojętności I w sposób następujący. Konsument silnie preferuje x wobec y, co zapisuje się jako x P y, jeśli woli x od y (tj. zachodzi x R y) oraz nie woli y od x (tj. nie zachodzi y R x). Konsument jest obojętny między x a y, co zapisuje się jako x I y, jeśli jednocześnie woli x od y i y od x (tj. zachodzi x R y i y R x).

Własność acykliczności (przy założeniu przeciwsymetryczności) jest istotnie słabsza niż podobna do niej własność przechodniości. Na przykład, jeśli x P y, y P z oraz x I z, wówczas relacja silnej preferencji P jest acykliczna, mimo że nie jest przechodnia. Podobnie, jeżeli x I y, y I z i x P z, wówczas relacja obojętności I jest acykliczna, mimo że nie jest przechodnia.

Acykliczność w naukach społecznych

Gdy zbiór S dostępnych alternatyw zawiera więcej niż dwa elementy, istnieje potrzeba zdefiniowania podzbioru C(S) zbioru S, złożonego z tych alternatyw, które mogłyby zostać wybrane, gdyby decydent mógł wybierać spośród wszystkich elementów zbioru S. Tak więc C jest odwzorowaniem wielowartościowym przyporządkowującym rozważanym zbiorom pewne ich podzbiory.

Taka multifunkcja wyboru powinna być w pewnym sensie zgodna z dwuczłonową relacją preferencji P zdefiniowaną na zbiorze S. Naturalnym kandydatem na takie odwzorowanie wielowartościowe C(S) jest zbiór alternatyw, które nie są zdominowane, czyli takich elementów x należących do zbioru S, dla których nie istnieje element y w tym zbiorze spełniający warunek x P y.

Acykliczność relacji P jest warunkiem koniecznym i dostatecznym istnienia niepustego podzbioru niezdominowanych elementów, dla dowolnego, skończonego podzbioru S. Dodatkowo, zdefiniowana w ten sposób multifunkcja wyboru C(S) posiada następującą własność: jeżeli T jest podzbiorem S i jeżeli x jest elementem zarówno T, jak i C(S), wówczas x musi być elementem C(T).

Intuicyjna interpretacja tej własności jest następująca: Jeżeli osoba x jest mistrzem świata (elementem C(S)) i Polakiem (elementem T), wówczas musi ona być również mistrzem Polski (elementem C(T)). Ta własność jest atrakcyjna, ponieważ oznacza, że jeżeli jakaś opcja x nie została wybrana z podzbioru T, to nie trzeba jej rozpatrywać przy analizie wyboru z większego zbioru S, ponieważ opcja x nie zostanie również wybrana z S.

Historia

Badanie relacji acyklicznych sięga co najmniej 1785 roku, kiedy to Jean Condorcet analizował paradoks głosowania, w którym preferencje poszczególnych wyborców są przechodnie, a mimo to preferencja uzyskana przez głosowanie większościowe jest cykliczna.

Acykliczność ma duże znaczenie we współczesnej teorii ekonomii. W teorii wyboru konsumenta mocny aksjomat preferencji ujawnionych stwierdza, że relacja preferencji ujawnionych konsumenta jest acykliczna. Acykliczność pojawia się również w teorii gier. Acykliczność relacji dominacji jest ściśle związana z jednoznacznością istnienia punktu równowagi w rozwiązaniu zaproponowanym przez Johna von Neumanna i Oskara Morgensterna. Najwięcej uwagi acykliczność zyskała w kontekście badań laureata Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, Kennetha Arrowa, dotyczących jego twierdzenia o niemożności. Arrow udowodnił, że agregacje preferencji spełniające dwa aksjomaty i przechodniość muszą być dyktatorskie. W późniejszych latach próbowano uniknąć tego paradoksu, osłabiając wymaganie, aby preferencje społeczne były nieprzechodnie, lecz jedynie acykliczne. Okazuje się, że takie reguły istnieją, jednak ich własności są podobne do reguł dyktatorskich.

Zobacz też

graf acykliczny

Przypisy