Acutandra – charakterystyka rodzaju chrząszczy
Acutandra to rodzaj chrząszczy, który należy do rodziny kózkowatych oraz podrodziny pędeli. Został on wprowadzony do nauki przez Antonio Santos-Silva w 2002 roku, a następnie w 2012 roku poddany redeskrypcji przez Santos-Silvę, Thierry’ego Bouyera i Alaina Drumonta. Gatunkiem typowym tego rodzaju jest Parandra punctatissima.
Chrząszcze z rodzaju Acutandra mają ubarwienie w różnych odcieniach brązu. Jeśli ich głowy posiadają nabrzmiałości między oczami, są one oddzielone bruzdą. Od poziomu środkowej części oczu do nadustka biegnie wyraźnie wyniesione żeberko oczne, które w rejonie tylnej krawędzi oka może być Y-kształtnie rozdwojone. Warga górna jest przedłużona w różnorodne kształty na środku. Samce mają żuwaczki z dwoma zębami na wewnętrznej krawędzi, trzema (w tym jednym niewielkim) na szczycie oraz dwoma na części zewnętrzno-spodniej. Duże samce charakteryzują się żuwaczkami, które są niesierpowate lub niemal sierpowate. Na grzbietowej stronie żuwaczek znajduje się żeberko, które jest wyraźniej wyniesione u większych osobników. U samic żuwaczki są zawsze krótsze od głowy i zakończone są w podobny sposób jak u samców. Słabsze oszczecinienie przyjęzyczków odróżnia Acutandra od blisko spokrewnionego rodzaju Komiyandra. Przód przedplecza, z wyjątkiem A. punctatissima, jest silnie wybrzuszony. Powierzchnia pokryw jest naga i punktowana. Panewki bioder pierwszej pary odnóży mają wyraźnie otwarte tylne części, a wyrostek przedpiersia jest jedynie nieznacznie powiększony na szczycie.
Rodzaj Acutandra jest znany z krainy etiopskiej oraz Ameryki Południowej. W jego obrębie znajduje się 27 opisanych gatunków:
- Gatunek 1
- Gatunek 2
- Gatunek 3
Przypisy