Actiones mixtae
Actiones mixtae to powództwa mieszane, które mają charakter penalno-odszkodowawczy. W prawie rzymskim stanowią one grupę powództw, gdzie żądanie powoda obejmowało zarówno uzyskanie świadczenia (ewentualnie odszkodowania), jak i nałożenie kary finansowej na pozwanego.
Cechy charakterystyczne
Powództwa mieszane klasyfikowane są obok powództw odszkodowawczych (actiones rei persecutoriae) oraz powództw karnych (actiones poenales). W tego typu sprawach powód mógł domagać się kwoty, która była wielokrotnością szkody (np. duplum, triplum, quadruplum).
W przypadku powództw mieszanych najczęściej dochodzono roszczeń wynikających z deliktów, a uzyskana kara pieniężna miała charakter prywatny, co oznaczało, że trafiała do powoda, a nie do skarbu państwa. Uiszczenie zasądzonej kary przez pozwanego zwalniało go z obowiązku zapłaty odszkodowania, co odróżniało actiones mixtae od actiones poenales.
Actiones mixtae a actiones divisoriae
W niektórych łacińskich źródłach, takich jak prace Ulpiana, powództwa mieszane definiowane są jako takie, w których obie strony procesu zajmują zmieszaną rolę (powoda i pozwanego). Do tej kategorii należą powództwa dotyczące rozgraniczenia nieruchomości, podziału spadku oraz podziału wspólnego majątku. W polskiej nauce prawa, dla odróżnienia od powództw penalno-odszkodowawczych, te sprawy określane są jako skargi działowe (actiones divisoriae).
Przykłady powództw mieszanych
- actio iudicati
- actio legis Aquiliae
- actio de effusis vel deiectis
Bibliografia
Marek M. Kuryłowicz, Adam A. Wiliński, Rzymskie prawo prywatne, Kraków: „Zakamycze”, 1999, ISBN 83-7211-089-1, OCLC 830208116. Brak numerów stron w książce.
Władysław Rozwadowski, Prawo rzymskie, Wydanie II, Poznań 1992, ISBN 83-01-10031-1.