Acta Chromatographica
Acta Chromatographica to anglojęzyczne czasopismo naukowe skoncentrowane na kwestiach związanych z teorią i praktyką wszelkich technik chromatograficznych oraz tzw. technikami łączonymi z chromatografią (ang. hyphenated techniques).
Czasopismo zostało założone w 1992 roku przez profesorów Józefa Śliwioka i Teresa Kowalską z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jako rocznik. Bezpośrednią inspiracją do jego powstania była świadomość braku czasopisma poświęconego chromatografii w Europie Środkowej, mimo istnienia wielu znaczących zespołów badawczych w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech, które rozwijają oraz pioniersko wykorzystują techniki chromatograficzne.
Jest to jedyne czasopismo naukowe o międzynarodowym zasięgu w dziedzinie chromatografii, które ukazuje się w Europie Środkowej i Wschodniej. W latach 1996-2007 Acta Chromatographica publikowane były w wersji elektronicznej, dostępnej bezpłatnie online na serwerze Uniwersytetu Śląskiego, natomiast od 2008 roku czasopismo jest wydawane we współpracy z Akadémiai Kiadó. Pismo jest indeksowane przez Chemical Abstracts oraz Scopus, a od 2002 roku również przez ISI Thomson Scientific (znaną jako lista filadelfijska). W 2022 roku jego impact factor wyniósł 1.9, a czasopismo znalazło się w kwartylu Q3 w dziedzinie chemii analitycznej.
Od numeru 12/2002 Acta Chromatographica było współredagowane przez Teresa Kowalską (do jej śmierci w 2023 roku) oraz Mieczysława Sajewicza z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z wsparciem kilku redaktorów tematycznych. Aktualnie redaktorem naczelnym jest Mieczysław Sajewicz, a w skład redaktorów tematycznych wchodzą: Danica Agbaba, Ivana Stanimirova-Daszykowska, Monika Waksmundzka-Hajnos oraz Łukasz Komsta.
Acta Chromatographica dysponuje stosunkowo dużą, międzynarodową radą redakcyjną, składającą się z naukowców, którzy rozwijają lub stosują techniki chromatograficzne w swoich badaniach, reprezentując instytucje naukowe z Europy, Ameryki Północnej oraz Azji.
== Przypisy ==