Act of Settlement

Ustawa o następstwie tronu

Act of Settlement (Ustawa o następstwie tronu) to akt prawny z 1701 roku, który stanowi jeden z kluczowych dokumentów w brytyjskim systemie ustrojowym.

Ustawa ta przeniosła prawa do sukcesji po zgonie Wilhelma III Orańskiego oraz Anny Stuart z rodu Stuartów na dynastię hanowerską, czyli potomków księżniczki Palatynu, Zofii Doroty Wittelsbach, wnuczki Jakuba I/VI. Dokument określił także wyznanie monarchii jako anglikanizm, wykluczył katolików z prawa do dziedziczenia tronu oraz wprowadził zasady primogenitury, która preferuje mężczyzn. Oznacza to, że synowie monarchy mają pierwszeństwo przed córkami, które mogą dziedziczyć jedynie w przypadku braku męskich potomków. Ustawa rozszerza także zapisy Bill of Rights z 1689 roku, które ograniczają władzę króla i wzmacniają niezależność sędziów, wprowadzając m.in. zasady odpowiedzialności przed parlamentem, kontrasygnację decyzji królewskich oraz zapewniając nieusuwalność sędziów przez monarchę.

25 kwietnia 2013 roku, królowa Elżbieta II podpisała ustawę, która znosiła pierwszeństwo męskich potomków przed żeńskimi oraz pozwalała na małżeństwa z katolikami. Bycie katolikiem przestało wykluczać z sukcesji, jednak przyszły monarcha musi nawrócić się na anglikanizm przed objęciem tronu, ponieważ władca brytyjski jest zwierzchnikiem Kościoła Anglii.

Do dzisiaj zasady ustawy kształtują kolejność dziedziczenia tronu Zjednoczonego Królestwa oraz innych krajów, które mają wspólną głowę państwa.

Zobacz też

  • Linia sukcesji do brytyjskiego tronu

Linki zewnętrzne

  • Tekst oryginalny
  • Poprawki do Aktu (ang.)
  • Przekład polski