Acrotona troglodytes

Acrotona troglodytes

Acrotona troglodytes to gatunek chrząszcza należącego do rodziny kusakowatych oraz podrodziny rydzenic.

Taksonomia

Po raz pierwszy gatunek ten został opisany w 1858 roku przez Wiktora Moczulskiego, który nadał mu nazwę Homalota troglodytes.

Morfologia

Jest to chrząszcz o wydłużonym ciele, którego długość wynosi od 2,9 do 3,5 mm. Głowa charakteryzuje się zaokrąglonymi skroniami oraz oczami, które są znacznie krótsze od skroni. Czułki mają trzeci człon nieco dłuższy od drugiego, a ostatni człon jest dwukrotnie dłuższy niż jego szerokość. Szerokość przedplecza jest od 1,3 do 1,43 razy większa niż jego długość. Ubarwienie przedplecza jest ciemnorudobrązowe z delikatnymi jaśniejszymi obrzeżami. Punktowanie przedplecza jest drobne, gęste i nieco ziarniste, a odległości między punktami nie są mniejsze niż ich średnice. Owłosienie w linii środkowej przedplecza kieruje się ku przodowi w przedniej części oraz ku tyłowi w tylnej części. Pokrywy są zazwyczaj czerwonobrązowe, z drobnym i gęstym punktowaniem. W widoku bocznym boczne części przedpiersia są niedostrzegalne. Środkowa para odnóży ma golenie z bocznymi szczecinkami, które są dłuższe od ich szerokości. Tylna para odnóży charakteryzuje się stopami, w których pierwszy człon jest dłuższy od drugiego. Odwłok zwęża się ku tyłowi i ma powierzchnię, która jest mało błyszcząca, bardzo drobno i średnio gęsto punktowana.

Ekologia i występowanie

Ten owad zamieszkuje ściółkę lasów liściastych oraz pryzmy kompostowe.

Jest to gatunek palearktyczny, europejski, znany z takich krajów jak: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Austria, Włochy, Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Grecja oraz europejska część Rosji.

Przypisy