Acrotona sylvicola

Acrotona sylvicola

Acrotona sylvicola to gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych oraz podrodziny rydzenic. Występuje w Europie oraz na Syberii.

Taksonomia

Ten gatunek został po raz pierwszy opisany w 1856 roku przez Ernsta Gustava Kraatza, który nadał mu nazwę Oxypoda sylvicola.

Morfologia

Jest to chrząszcz o wydłużonym ciele osiągającym długość od 2,3 do 3 mm. Z wierzchu, dzięki gęstemu punktowaniu, jego powierzchnia lekko się błyszczy. Głowa ma ciemnobrązowy kolor i oczy, które są nieznacznie krótsze od szerokich skroni. Czułki są ciemnobrązowe, z jaśniejszymi nasadami, a ich drugi człon ma długość porównywalną z trzecim. Przedostatni człon jest co najwyżej nieznacznie poprzeczny, natomiast ostatni człon jest krótszy niż dwukrotność swojej szerokości. Przedplecze jest szerokie, o ⅓ szersze niż dłuższe, z silnie zaokrąglonymi bokami, które zwężają się ku przodowi bardziej niż ku tyłowi. Ma rudobrązowy kolor. Owłosienie na linii środkowej przedplecza skierowane jest prosto ku tyłowi, podczas gdy po bokach układa się ukośnie. Pokrywy, mierzone w barkach, są wyraźnie węższe od przedplecza, a wzdłuż szwu są krótsze od niego. Ich ubarwienie obejmuje odcienie rudobrązowe do ciemnobrązowych. W widoku bocznym boczne części przedpiersia są niedostrzegalne, a na śródpiersiu brakuje podłużnego kila. Środkowe odnóża mają krótkie, słabo widoczne szczecinki boczne na goleniach. Tylna para odnóży ma stopy, w których pierwszy człon jest dłuższy od drugiego. Odwłok, ciemnobrązowy z jaśniejszym wierzchołkiem, zwęża się ku tyłowi.

Ekologia i występowanie

Acrotona sylvicola preferuje stanowiska zacienione. Żyje głównie w liściastej ściółce leśnej, najczęściej pod leszczynami i olszami, ale również wśród mchów oraz pod kamieniami.

Jest to gatunek palearktyczny, znany z takich krajów jak: Irlandia, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Austria, Włochy, Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia oraz północnoeuropejska i syberyjska część Rosji. Na „Czerwonej liście gatunków zagrożonych Republiki Czeskiej” gatunek ten został sklasyfikowany jako narażony na wyginięcie (VU).

Przypisy