Acrotona muscorum

Acrotona muscorum to gatunek chrząszcza należący do rodziny kusakowatych oraz podrodziny rydzenic.

Taksonomia

Gatunek ten został po raz pierwszy opisany w 1860 roku przez Charlesa N.F. Brisouta de Barneville’a pod nazwą Homalota muscorum.

Morfologia

Chrząszcz ma wydłużone ciało o długości od 1,6 do 2,5 mm i charakteryzuje się przeciętnym połyskiem. Ubarwienie jest czarne z brązowożółtymi odnóżami, które mają przyciemnione uda; czasami występują ciemnobrązowe pokrywy. Punktowanie na wierzchu ciała jest dość gęste, a na pokrywach nieco bardziej wyraźne niż na przedpleczu. Czułki są stosunkowo krótkie, z drugim członem nieznacznie dłuższym od trzeciego, a przedostatni człon jest niemal półtorakrotnie szerszy niż dłuższy. Szerokość przedplecza jest o ⅓ większa niż jego długość. Włosy na linii środkowej przedplecza kierują się prosto do tyłu na całej jego długości. W widoku bocznym boczne części przedpiersia są niewidoczne. Wyrostek międzybiodrowy śródpiersia kończy się w szpic, a biodra środkowej pary są bardzo blisko siebie. Środkowa para odnóży ma silne szczecinki boczne goleni, które są dłuższe niż ich szerokość. Długość pierwszego członu stóp tylnej pary nie przekracza długości drugiego. Odwłok zwęża się ku tyłowi, a szagrynowanie na piątym z kompletnych tergitów odwłoka tworzy siateczkę z mniej lub bardziej gwiaździstymi oczkami, które nigdy nie są silnie poprzeczne.

Ekologia i występowanie

Owad ten żyje w owocnikach grzybów, w pobliżu wyciekającego soku z uszkodzonych drzew, pod gnijącymi szczątkami roślinnymi oraz w odchodach.

Jest to gatunek palearktyczny. W Europie występuje w takich krajach jak Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Austria, Włochy, Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Albania, Grecja oraz w europejskiej części Rosji. W Azji odnotowano go w Nepalu oraz w indyjskich stanach: Kaszmir, Himachal Pradesh i Uttar Pradesh.

Przypisy