Acrotona aterrima

Acrotona aterrima – to gatunek chrząszcza, który należy do rodziny kusakowatych oraz podrodziny rydzenic.

Taksonomia

Gatunek ten został po raz pierwszy opisany w 1802 roku przez Johanna L.Ch.C. Gravenhorsta pod nazwą Aleochara aterrima.

Morfologia

Jest to chrząszcz o wydłużonym ciele, którego długość wynosi od 2,2 do 2,7 mm. Oskórek jest słabo lśniący, a jego powierzchnia gęsto pokryta jest owłosieniem o niemal jedwabistym połysku. Głowa ma kolor czarny, a czułki zazwyczaj są czarnobrązowe, cienkie, z trzecim członem, który jest co najwyżej nieznacznie krótszy od drugiego. Szerokość członu przedostatniego nie przekracza wyraźnie jego długości. Przedplecze, również czarne, jest prawie półtorakrotnie szersze niż dłuższe, pokryte bardzo drobnymi i gęstymi punktami, często z delikatną bruzdą podłużną. Owłosienie w środkowej części przedplecza jest skierowane ku przodowi w jego przedniej części, a ku tyłowi w tylnej. Pokrywy zazwyczaj mają kolor czarnobrązowy; mierzone wzdłuż szwu są nieznacznie krótsze od przedplecza. W profilu bocznym boczne części przedpiersia są niewidoczne. Odnóża mają żółtobrązowy kolor. Środkowa para odnóży charakteryzuje się silnymi szczecinkami bocznymi na goleniach, które są dłuższe niż ich szerokość. Tylna para odnóży ma uda o równomiernie smukłym kształcie, niezgrubiałe. Długość pierwszego członu stóp tylnej pary nie przekracza długości drugiego. Odwłok, zwężający się ku szczytowi, jest czarny, bez rozległych rozjaśnień w części wierzchołkowej. Na tergitach w przedniej części występuje bardzo drobne i gęste punktowanie.

Ekologia i występowanie

Owad ten występuje od nizin po góry, zamieszkując ściółkę, mchy, przestrzenie pod opadłymi liśćmi, kamieniami oraz w stertach wypielonego zielska, a także w pryzmach kompostowych i nawozie.

Jest to gatunek palearktyczny. W Europie można go znaleźć w Islandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Luksemburgu, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Rumunii oraz w europejskiej części Rosji. W Afryce Północnej odnotowany został w Algierii. W Azji występuje w syberyjskiej części Rosji, Gruzji, Kazachstanie, Uzbekistanie oraz Korei Północnej. Gatunek ten został także wprowadzony do Kanady.

Przypisy