Acorypha insignis to gatunek prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych oraz podrodziny Calliptaminae.
Taksonomia
Gatunek ten został opisany w 1870 roku przez Francisa Walkera pod nazwą Caloptenus insignis. W 1910 roku William Kirby w swoim katalogu zaklasyfikował go do rodzaju Caloptenopsis. Z kolei Sigfrid Ingrisch w swojej publikacji z 1989 roku przypisał go do rodzaju Acorypha, co jest aktualną klasyfikacją. Typowa lokalizacja wskazana przez Walkera to Hindustan, co odpowiada dzisiejszym Indiom.
Opis
Ciało tego gatunku ma średnią wielkość. W oryginalnym opisie holotypowej samicy podano wymiary wynoszące około 38 mm długości oraz 81 mm rozpiętości przednich skrzydeł. Nayeem i Usmani podają dla samca z Jharkhandu wymiary: 17,8 mm długości ciała, 13,2 mm długości przednich skrzydeł oraz 10,2 mm długości tylnych ud. Dla samca odłowionego w Tajlandii wymiary wynoszą 20 mm długości ciała, 17 mm długości przednich skrzydeł i 12 mm długości tylnych ud. Odłowiona tam samica miała wymiary: 28 mm, 23 mm i 16 mm odpowiednio dla ciała, przednich skrzydeł i tylnych ud. Oskórek jest delikatnie kropkowany. Czułki są nitkowate i krótsze niż głowa oraz przedplecze razem wzięte. Wyrostek przedpiersia ma silnie walcowaty kształt. Metazona przedplecza jest znacznie dłuższa od prozony. Golenie tylnej pary odnóży mają niższą ostrogę wewnętrzną, która wystaje za nasadę pazurków i przyjmuje formę tępego guzka pokrytego gęstymi i długimi włoskami. Ubarwienie holotypowej samicy opisano jako słomkowe, z białawymi tylnymi częściami boków głowy, ceglastymi czułkami, oczami oraz wewnętrznymi żeberkami przodu głowy oraz rudopomarańczowym odwłokiem. Przednie skrzydła są bezbarwne, z brązowymi żyłkami w niektórych miejscach, podczas gdy tylne skrzydła mają różowawe zabarwienie, z różowymi i czarnymi żyłkami. Odnóża są ceglasto ubarwione, z tylnymi udami białawymi i czarno nakrapianymi, a tylne golenie mają pomarańczowy kolor z czarnymi końcówkami kolców.
Rozprzestrzenienie
Jest to gatunek orientalny. W Indiach występuje w stanach Jharkhand, Bihar oraz Hariana. Zgłaszano go również z Półwyspu Arabskiego, jednak nie wchodzi on w zakres zasięgu tego gatunku. W 1985 roku znaleziono dwa osobniki w Tajlandii, które były pierwszymi przedstawicielami Calliptaminae z wschodniej części krainy orientalnej. Okazy te były nieco mniejsze niż typowe dla gatunku, a znaleziony samiec miał krótsze walwy penisa, co sugeruje możliwość istnienia tam odrębnego podgatunku.
Przypisy