Acol – angielski system licytacyjny
Acol to system licytacyjny, który powstał w Anglii, w małym klubie brydżowym znajdującym się przy ulicy „Acol Street” w Londynie. Główne postacie odpowiedzialne za jego opracowanie to Maurice Harrison-Gray, Iain Macleod, J.C.H. Marx, Terence Reese i S.J. Simon.
System Acol charakteryzuje się prostotą oraz naturalnym podejściem, z minimalną liczbą sekwencji forsujących. Otwieranie w każdym kolorze odbywa się z czwórek. W pierwotnej wersji tego systemu unikalnym elementem była różnorodność siły otwarcia 1BA – przed partią otwierano 1BA z siłą około 13-15 punktów honorowych (PH), a po partii z siłą 16-18 PH. W dzisiejszym Acolu większość graczy preferuje otwarcie 1BA, które jest słabe, niezależnie od wcześniejszych założeń.
W oryginalnym systemie otwarcie 2♣️ było sztuczne oraz forsujące do końcówki, natomiast otwarcia 2♦️, 2♥️ i 2♠️ były silne, naturalne i forsujące na jedno okrążenie. Otwarcie 2BA wskazywało na silną i zrównoważoną rękę. W nowoczesnych wersjach Acola zazwyczaj występują jedynie dwa silne otwarcia: 2♣️, które jest sztuczne i pokazuje „silne dwa” w dowolnym kolorze, oraz 2♦️, które jest sztucznym forsowaniem do końcówki. Otwarcia na poziomie dwóch w kolorze starszym często służą do pokazania słabego dwa, chociaż istnieją również inne warianty tego systemu.