Acme – Fikcyjna Firma w Świecie Kreskówek
Acme to wymyślona firma, która występuje w różnych filmach, zwłaszcza w kreskówkach z serii Zwariowane melodie. Najważniejszymi postaciami w tej serii są Wiluś E. Kojot oraz Struś Pędziwiatr. Warto zauważyć, że nazwa Acme ma charakter prześmiewczy. Pochodzi z języka greckiego (ακμή; angielska wymowa: akmē), co oznacza 'najwyższej jakości’, 'szczyt doskonałości’ czy 'najwyższy poziom rozwoju’. W rzeczywistości jednak, wszystkie produkty wytwarzane przez tę firmę są przeciętne, łatwo ulegają uszkodzeniom, a często wybuchają. Powszechnym błędnym przekonaniem jest, że nazwa Acme to akronim od „A Company Making Everything”, czyli „Firma Która Robi Wszystko”.
Obecność w Animacjach
Nazwa Acme pojawia się na większości urządzeń używanych przez Wilusia E. Kojota, a także w mniejszym stopniu na różnych produktach i instytucjach w innych seriach Looney Tunes. Ma również znaczenie w nowszych produkcjach Warner Brothers, takich jak Przygody Animków czy Animaniacy. Postacie z animacji tej wytwórni często zamawiają zupełnie zwyczajne lub rewolucyjne urządzenia za pośrednictwem szybkiej sprzedaży wysyłkowej, która jest zrealizowana zaledwie kilka sekund po wrzuceniu listu do skrzynki. Na opakowaniach tych produktów często widnieje napis Acme. Główne postaci serialu Pinky i Mózg to myszki laboratoryjne wykorzystywane w zakładzie Acme Labs.
Produkty Acme w Innych Produkcjach
Produkty Acme pojawiały się także w dziełach niezwiązanych bezpośrednio z Warner Brothers. Można je znaleźć w filmach z Kaczorem Donaldem, Tomek i Jerry, animacjach z cyklu Różowa Pantera, a także w serialu Simpsonowie. Symbol Acme bywa także używany jako ukryty żart w filmach, grach komputerowych i serialach aktorskich.
Specjalne Wydarzenia w Animaniakach
W odcinku 2a Animaniaków, który opowiada o Albercie Einsteinie, bohaterowie zapisali na tablicy nazwę „acme” od tyłu, w taki sposób, że literka „a” w słowie „emca” wyglądała jak cyfra 2 i była zapisana w wykładniku. Ten widok zainspirował Einsteina do sformułowania słynnej formuły E = mc². Musiał jedynie dopisać znak równości w odpowiednim miejscu.
Film „Kto wrobił królika Rogera?”
Firma „Acme” pojawia się również w filmie Kto wrobił królika Rogera? w reżyserii Roberta Zemeckisa z 1988 roku.
Inspektor Clouseau i Acme Pool Service
W filmie Powrót Różowej Pantery inspektor Clouseau często działa w przebraniu, a jednym z jego wcieleń jest pracownik firmy Acme Pool Service.