Aclopus
Aclopus to rodzaj chrząszczy należący do rodziny poświętnikowatych, podrodziny Aclopinae oraz plemienia Aclopini. W jego obrębie znajduje się pięć opisanych gatunków, które są endemitami południowej Brazylii. Zarówno larwy, jak i dorosłe samice tego rodzaju pozostają nieznane nauce.
Morfologia samców
Chrząszcze te mają ciała o podługowato-owalnym kształcie, osiągające długość od 3 do 12,5 mm oraz szerokość od 1,4 do 3,6 mm. Ich ubarwienie jest jednolite, w odcieniach jasnobrązowym, brązowym, czarnym lub dwu-tonowym.
Głowa charakteryzuje się dobrze rozwiniętymi, zaokrąglonymi oczami złożonymi, które w niewielkiej części są podzielone przez występ policzka (canthus), pokryty z tyłu krótkimi szczecinkami. Czułki składają się z ośmiu lub dziewięciu członów, z czego trzy ostatnie tworzą buławkę. Czoło jest wypukłe u nasady i spłaszczone na szczycie. Nadustek ma poprzeczny kształt i nie posiada żeberka. Warga górna jest zaokrąglona, szerokość jej odpowiada długości, a jej brzeg wystaje przed nadustek. Żuwaczki mają zaokrąglone wierzchołki; zewnętrzna żuwka ma błoniastą krawędź wewnętrzną, natomiast wewnętrzna żuwka ma zesklerotyzowany wierzchołek. Bródka jest szersza niż języczki i przyjęzyczki razem.
Przedplecze jest szersze niż dłuższe, wysklepione, z punktowaną powierzchnią, nagie lub z nielicznymi szczecinkami. Tarczka jest duża i trójkątna. Pokrywy mają formę wypukłą, są dłuższe niż szersze, a ich boki są zaokrąglone. Powierzchnia pokryw jest punktowana i nie ma rzędów, z wyjątkiem rzędów przyszwowych. Tylna para skrzydeł ma odgałęzienia trzeciej i czwartej przedniej żyłki radialnej (RA3 i RA4) o podobnej długości. Dysk zatułowia pokryty jest szczecinkami. Przednia para odnóży ma dwa ząbki (synapomorfia plemienia) i nie ma ostrogi na goleniach, podczas gdy golenie pozostałych dwóch par mają przerwane poprzeczne żeberka. Golenie ostatniej pary mają na wierzchołkach po dwie odseparowane ostrogi.
Narządy rozrodcze samców charakteryzują się smukłymi, symetrycznymi paramerami, które są tak długie jak fallobaza, oraz rozbieżnymi u wierzchołków, a także endofallusem, który ma temony, lecz nie posiada płatka w kształcie litery V.
Taksonomia
Rodzaj ten został wprowadzony w 1835 roku przez Wilhelma Ferdinanda Erichsona, który początkowo zaklasyfikował go do rodziny gnojarzowatych. W 1847 roku dokonał jego przeklasyfikowania do rodziny Glaphyridae. W 1850 roku Charles Émile Blanchard umieścił go w plemieniu Aclopini w obrębie podrodziny chrabąszczowatych. W 1977 roku Stiepan Jabłokow-Chnzorian umieścił to plemię w podrodzinie Aclopinae. W 2012 roku Federico Ocampo oraz José Mondaca zrewidowali Aclopus i dwa pokrewne rodzaje z tego samego plemienia. W 2019 roku Jhon César Neita‐Moreno i współpracownicy opublikowali wyniki pierwszej analizy filogenetycznej, która uwzględniała molekularno-morfologiczne badania licznych Aclopinae, potwierdzając monofiletyczność Aclopus oraz innych współczesnych rodzajów z tej podrodziny.
Rodzaj ten obejmuje pięć opisanych gatunków:
- Aclopus brunneus Erichson, 1835
- Aclopus intermedius Blanchard, 1850
- Aclopus robustus Arrow, 1909
- Aclopus vittatus Erichson, 1835
- Aclopus wuenschei Ohaus, 1912