Acis longifolia J.Gay ex M.Roem.
Jest to gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych, który występuje jako paleoendemik na Korsyce. Roślina ta najczęściej występuje w północno-zachodniej części wyspy, jednak jej zasięg obejmuje także obszary centralne oraz północne, łącznie z regionem Cap Corse.
Morfologia
To wieloletnie, niewielkie rośliny zielne, zaliczane do geofitów cebulowych. Cebula jest jajowata, osiągająca średnicę około 1,25 cm, pokryta cienką, jasnobrązową okrywą. Liście, których liczba wynosi od 2 do 3, są nitkowate, bardzo smukłe i zgięte łukowato w dół, osiągając długość od 15 do 30 cm. Kwiaty występują pojedynczo lub w grupach do 3, tworząc kwiatostan na bardzo smukłym głąbiku o długości od 7,5 do 15 cm, wspieranym przez dwie równowąskie podsadki. Okwiat jest dzwonkowaty, biały, a listki okwiatu mają długość od 0,6 do 0,8 cm i kształt odwrotnie lancetowaty. Pręciki mają długość 0,3 cm.
Biologia
Siedlisko
Gatunek ten charakteryzuje się dużą plastycznością ekologiczną. Występuje głównie na wilgotnych terenach, w cieniu wychodni skalnych w lasach, w otwartej makii oraz w zbiorowiskach roślinnych, gdzie dominują czystki, jak również na łąkach. Często spotykany jest w towarzystwie takich gatunków jak śmiałek goździkowa, Asterolinom linum-stellatum, drżączka większa, prosinicznik gładki, rolnica pospolita i lepnica francuska, w zbiorowiskach zdominowanych przez Brachypodium retusum, Erica arborea, Genista corsica i Teucrium marum.
Genetyka
W odniesieniu do genetyki, liczba chromosomów wynosi 2n = 16.
Zagrożenie i ochrona
Gatunek ten jest wymieniony w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN jako najmniejszej troski, z uwagi na szerokie rozpowszechnienie i stabilność populacji, które nie są narażone na poważne zagrożenia. Niemniej jednak, ze względu na ograniczony zasięg, status gatunku powinien być regularnie monitorowany, szczególnie w kontekście potencjalnego negatywnego wpływu rozwoju turystyki na jego siedliska. We Francji jest sklasyfikowany jako bliski zagrożenia i podlega ochronie.
Systematyka
Pozycja systematyczna
Gatunek ten należy do rodzaju Acis, w plemieniu Galantheae, podrodzinie amarylkowych Amaryllidoideae oraz rodzinie amarylkowatych Amaryllidaceae.