Achziw

Achziw (hebr. אכזיב) to park narodowy, który obejmuje teren archeologiczny fenickiego portowego miasta, usytuowany w miejskiej strefie Naharijji, na północy Izraela.

Położenie

Park Narodowy znajduje się w północnej części równiny przybrzeżnej Izraela, w miejscu, gdzie rzeka Keziw wpływa do Morza Śródziemnego. Leży on w granicach miejskiej strefy Naharijji.

Historia

Fenicki port morski Achziw był zlokalizowany na północ od współczesnej Naharijji. W trakcie prac archeologicznych odkryto tu pozostałości osad ludzkich z okresu epoki brązu (XX wiek p.n.e.), a także z czasów perskich (X wiek p.n.e.) i hellenistycznych (III wiek p.n.e.). Główne miejsce wykopalisk składa się z ośmiu odkrytych warstw. Wśród znalezisk znajduje się ruina kananejskiej świątyni z XVI wieku p.n.e., dedykowanej bogini Astarte. Zgodnie z Biblią, miasto Akzib zostało przydzielone pokoleniu Asera po podboju Kanaanu przez Izraelitów. W 732 roku p.n.e. miasto zostało zdobyte i spalone przez Asyryjczyków. Znaleziony kamienny mur obronny z V wieku p.n.e., o wysokości 2 metrów, świadczy o tym, że miasto zostało odbudowane. W jego okolicach odnaleziono pozostałości budynków oraz wiele przedmiotów codziennego użytku i ceramiki. W czasach hellenistycznych Achziw było miastem granicznym Ptolemeuszy, a następnie przeszło pod kontrolę Seleucydów w wyniku kolejnych wojen. Żydowski historyk Józef Flawiusz wspomina o tym nadmorskim mieście, które jest również wymieniane w żydowskich tekstach rabinicznych, takich jak Midrasz Rabba Vajikra 37:4. Talmud babiloński podaje lokalizację Achziw w kontekście historycznych granic Izraela. Prawdopodobnie w trakcie wojen żydowskich miasto zostało całkowicie zniszczone. W 1970 roku odkryto kościół dedykowany św. Łazarzowi, datowany na okres bizantyjski, który najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru podczas najazdu perskiego w 614 roku. W okresie krzyżowców wzniesiono tutaj zamek obronny znany jako Casal Lambertie lub Imbert. Pod rządami mameluków na tym terenie powstała arabska wioska Az-Zib.

10 lutego 1935 roku, na południe od Achziw, utworzono żydowską kolonię Naharijja. W nocy z 16 na 17 czerwca 1946 roku, żydowski oddział Palmach próbował wysadzić most kolejowy i drogowy w Achziw, jednak zostali zauważeni i ostrzelani przez Brytyjczyków przed zrealizowaniem swojego planu. Operacja zakończyła się niepowodzeniem, a Żydzi ponieśli straty w wysokości 14 poległych i 5 rannych, co zostało upamiętnione pomnikiem. W trakcie wojny domowej w Mandacie Palestyny, 14 maja 1948 roku, siły żydowskiej Hagany zajęły arabską wioskę Az-Zib, a jej mieszkańcy uciekli na północ do Libanu.

Park Narodowy

Park Narodowy Achziw obejmuje teren parku archeologicznego Achziw, ujście rzeki Keziw oraz pozostałości arabskiej wioski Az-Zib. W jego obrębie znajdują się dwa rezerwaty przyrody: jeden obejmujący plażę i budynki na lądzie, a drugi morski. Wyjątkowość tego parku narodowego polega na naturalnej plaży, lagunie oraz naturalnych i sztucznych basenach morskich. W parku znajdują się zarówno głębokie, jak i płytkie baseny, które są dostępne dla dzieci. To wspaniałe miejsce na relaks i wypoczynek. Osoby zajmujące się nurkowaniem mogą w nim podziwiać morskie życie, w tym jeżowce i małe ośmiornice. W pobliżu znajdują się niewielkie wysepki Achziw, które wchodzą w skład rezerwatu przyrody i są miejscami lęgowymi dla rybitw.

Turystyka

Park oferuje pełne zaplecze rekreacyjno-turystyczne, w tym kawiarnię, restaurację, miejsca do piknikowania, toalety, prysznice, plac zabaw dla dzieci, punkt pierwszej pomocy oraz opiekę służb ratunkowych. Można również wynająć domek kempingowy na nocleg. Wstęp do parku jest zabroniony dla zwierząt (np. psów).

Zobacz też

Uwagi

Przypisy