Achinger (herb szlachecki)

Achinger

Achinger (Aichinger, Ajchinger, Ajchigier, Bażyński, Wiewiórka) to polski herb szlachecki o niemieckim pochodzeniu. W okresie panowania Zygmunta I do Polski przybył Zybuld Achinger, który osiedlił się na Rusi. Warto zaznaczyć, że wcześniej herb ten używał jedenasty biskup krakowski, Baldwin, uznawany za Francuza. Możliwe, że ród wywodził się ze wschodniej Francji, następnie migrując do Austrii, a stamtąd do Polski. Niemniej jednak założycielem rodu w naszym kraju musiał być Zybuld.

Opis herbu

Opis zgodny z klasycznymi zasadami blazonowania:

Na polu złotym widnieje czerwona wiewiórka, siedząca z puszystym ogonem uniesionym na grzbiet. W klejnocie znajdują się dwie trąby, a pomiędzy nimi ta sama wiewiórka. Orgelbrand i Znamierowski wskazują, że labry są złote z podbiciem czerwonym.

Najwcześniejsze wzmianki

Herb o niemieckim pochodzeniu pojawił się w Polsce w połowie XV wieku.

Herbowni

Do herbownych należą: Achinger, Adamski, Afner, Aychingerski, Barwiński, Berwiński, Denter, Ichnatowicz, Ichnatowski, Ihnatowicz, Ihnatowski, Leszniewski, Pilchowski, Plichtowski, Ryczewski, Ryczowski, Ryszewski.

Zobacz też

Bażeński

Przypisy

Bibliografia

Tadeusz Gajl: Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku: ponad 4500 herbów szlacheckich, 37 tysięcy nazwisk, 55 tysięcy rodów. L&L, 2007. ISBN 978-83-60597-10-1. Brak numerów stron w książce.

Linki zewnętrzne

Herb Achinger w serwisie Genealogia dynastyczna. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].

Herb Achinger z listą nazwisk w elektronicznej wersji Herbarza polskiego Tadeusza Gajla