Achille Occhetto
Achille Occhetto (ur. 3 marca 1936 w Turynie) to włoski polityk, długoletni parlamentarzysta oraz ostatni sekretarz generalny Włoskiej Partii Komunistycznej.
Życiorys
W 1953 roku zakończył edukację w liceum klasycznym, a następnie rozpoczął swoją działalność polityczną. W latach 1963-1966 pełnił funkcję pierwszego sekretarza Federacji Młodzieży Komunistycznej, a później był sekretarzem regionalnym Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI) na Sycylii. Od 1971 roku zasiadał w radzie miejskiej Palermo.
W 1976 roku po raz pierwszy został wybrany do Izby Deputowanych, gdzie nieprzerwanie pełnił funkcję posła przez 25 lat (w ramach VII, VIII, IX, X, XI, XII i XIII kadencji). W latach 1989-1998 jednocześnie był deputowanym do Parlamentu Europejskiego.
W 1986 roku został powołany na koordynatora krajowego PCI, a w czerwcu 1988 objął stanowisko sekretarza generalnego tego ugrupowania, które stanowiło jedną z głównych sił politycznych w kraju, mimo że było izolowane ze względu na swoje skrajne poglądy. Zmiany polityczne zachodzące poza Włochami, w tym rozpad ZSRR, wymusiły na nim wprowadzenie reform organizacyjnych. Achille Occhetto doprowadził do rozwiązania PCI w lutym 1991 roku, tworząc na jego podstawie bardziej umiarkowaną Demokratyczną Partię Lewicy, której był sekretarzem generalnym przez kolejne trzy lata.
Przed wyborami parlamentarnymi w 1994 roku, które odbyły się w czasie serii skandali korupcyjnych (tzw. Tangentopoli), Achille Occhetto stanął na czele koalicji Alleanza dei Progressisti, skupiającej partie komunistyczne, socjalistyczne oraz ekologiczne. Koalicja ta przegrała jednak z sojuszem ugrupowań kierowanym przez Silvia Berlusconiego.
Achille Occhetto pozostał deputowanym do 2001 roku, a następnie przez pięć lat zasiadał w Senacie XIV kadencji. Przed wyborami do Europarlamentu w 2004 roku zawarł sojusz z Antonio Di Pietro. W 2006 roku objął mandat europosła, jednak stracił go po niespełna roku. W 2009 roku wsparł ugrupowanie Lewica i Wolność.