Achihud

Achihud (hebr. אחיהוד; ang. Ahihud) to moszaw znajdujący się w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w północnym dystrykcie Izraela.

Położenie

Moszaw Achihud usytuowany jest na wysokości 34 metrów n.p.m. w północnej części izraelskiej równiny przybrzeżnej. Znajduje się u podnóża wzgórz Zachodniej Galilei, w odległości 6 km od wybrzeża Zatoki Hajfy. Na południe od moszawu wznosi się wzgórze Giwan Jawor (86 m n.p.m.), za którym przepływa strumień Hilazon. Na wschodzie wznosi się wzgórze Giwan Achihud (122 m n.p.m.), a dalej znajdują się wzgórza Har Gamal (324 m n.p.m.) i Har Gillon (367 m n.p.m.), za którymi zaczyna się Dolina Bet ha-Kerem, wyznaczająca granicę między Dolną a Górną Galileą. Na północ od moszawu rozciąga się kompleks leśny Jaar Achihud. W sąsiedztwie Achihud znajdują się miasta Tamra i Akka, a także miejscowości Madżd al-Krum, Sza’ab, Kabul i Dżudajda-Makr, moszaw Ja’ad, oraz kibuce Plech, Tuwal, Jasur i En ha-Mifrac. Na wschodzie znajduje się strefa przemysłowa Bar-Lev, a na północnym wschodzie baza wojskowa Jarka.

Podział administracyjny

Moszaw Achihud należy do Samorządu Regionu Matte Aszer, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym.

Demografia

W Achihud mieszka wyłącznie społeczność żydowska. Mieszkańcy są religijni, mimo że są też osoby, które nie są głęboko zaangażowane w judaizm:

Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Historia

W przeszłości w okolicy znajdowała się arabska wioska al-Birwa. Na początku XX wieku żydowskie organizacje syjonistyczne zaczęły wykupywać te ziemie od arabskich właścicieli. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181, uchwalona 29 listopada 1947 roku, przyznała te tereny państwu arabskiemu. W trakcie wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 roku działały tu siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które paraliżowały żydowską komunikację w Galilei. W lipcu 1948 roku, podczas I wojny izraelsko-arabskiej, Izraelczycy przeprowadzili operację „Dekel”, w trakcie której 11 lipca zajęli wioskę al-Birwa, wysiedlając jej mieszkańców i burząc ich domy.

Współczesny moszaw został założony 17 maja 1950 roku przez żydowskich imigrantów z Jemenu. W pierwszych dwóch latach osadnicy mieszkali w namiotach rozbitych w ruinach zniszczonej wioski al-Birwa. Następnie rozpoczęto budowę murowanych domów, które początkowo nie miały dostępu do wody ani energii elektrycznej. Suleiman Josef i Rachel Awadi wspominali te pierwsze lata: „My, imigranci z Jemenu, przyjechaliśmy do obozu. Zapytano nas, kto chce zamieszkać w osadzie. Gdy tu przyjechaliśmy, zobaczyliśmy ciernie i osty porastające pozostałości arabskiej wioski Birwa. Jako pierwszy, rok wcześniej przed nami, powstał kibuc Jasur … Mieszkaliśmy w namiotach, każda rodzina w jednym namiocie, nawet z czwórką dzieci. Następnie zaczęliśmy budować domy – jeden pokój i kuchnia, oczywiście bez wody i elektryczności. Początkowo pracowaliśmy razem, mieliśmy instruktora rolnictwa, który otrzymywał wynagrodzenie. Potem każda rodzina otrzymała krowę i kilka kur, zaczynając pracować na swojej własnej farmie, której była właścicielem”.

Nazwa

Nazwa moszawu pochodzi od biblijnej postaci Achihuda, reprezentującej pokolenie Asera.

Edukacja

Moszaw posiada przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkół w miastach Akka i Karmiel.

Infrastruktura

W Achihud znajduje się przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy, synagoga, mykwa oraz warsztat mechaniczny.

Gospodarka

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie i sadownictwie, w tym uprawie warzyw oraz awokado. W Achihud znajduje się również nowoczesna obora bydła mlecznego. Z biegiem lat rolnictwo odgrywa coraz mniejszą rolę w lokalnej gospodarce, a część mieszkańców dojeżdża do pracy w sąsiedniej strefie przemysłowej. Strefa przemysłowa Bar-Lev została utworzona w latach 1994-1997 i zajmuje powierzchnię 284 ha, z możliwością dalszego rozwoju o dodatkowe 136 ha. W centralnej części strefy znajduje się park high-tech o powierzchni 17 ha, na terenie którego znajduje się niewielkie lotnisko, umożliwiające szybki dostęp menedżerów i klientów do przedsiębiorstw. Rząd Izraela ogłosił ten obszar parku jako priorytet narodowy, co pozwala inwestorom korzystać z licznych zwolnień i ulg podatkowych. W parku swoją siedzibę ma wiele firm, w tym: M.I.S. produkująca implanty dentystyczne; CaesarStone, zajmująca się obróbką kamieni; Vlademar Metals Ltd., specjalizująca się w precyzyjnej obróbce powierzchni metalowych; Orit, zajmująca się inżynierią budowlaną; Ayala Plast, produkująca elementy z tworzyw sztucznych dla przemysłu elektrycznego; oraz Estron, wytwarzająca odzież i obuwie ochronne dla sektora budowlanego.

Transport

Z Achihud można wyjechać na zachód na drogę nr 70, kierując się na północny zachód do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 85, lub na południowy wschód do kibucu Jasur i dalej do skrzyżowania z drogą nr 805 (prowadzi na wschód do moszawu Ja’ad) i dalej do miasta Tamra. Podróżując drogą nr 85 na zachód, dotrze się do miasta Akka, a jadąc na wschód, można dojechać do miejscowości Dżudajda-Makr i dalej do miasta Karmiel.

Uwagi

Przypisy

Linki zewnętrzne

Satelitarne zdjęcie moszawu Achihud. [w:] Google Maps [on-line]. [dostęp 2013-05-20]. (ang.).

Mapa moszawu Achihud. [w:] Amudanan [on-line]. [dostęp 2013-05-20]. (hebr.).